Հունվարի 27-ին «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ն, որն առավել հայտնի էFly Arnaապրանքանիշով, սնանկ է ճանաչվել Սնանկության դատարանի կողմից, հայտնում է «Հետքը»։
Ավիաընկերությունը հիմնադրվել էր 2021-ի դեկտեմբերին, իսկ 2022-ի հուլիսին սկսել էր թռիչքները։ 2024-ի հունվարին այն դադարեցրել էր գործունեությունը, իսկ մարտին հայտարարվել էր դրա վերջնական փակման մասին։
Ընկերության բաժնետերերն էին Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ԱՆԻՖ), արաբական Air Arabia-ի դուստր International Business Company (FZE)-ն և լիբանանահայ գործարար Վարուժան Ներգիզյանը։ Fly Arna-ի կառավարումը իրականացրել է հենց Air Arabia-ն, իսկ գլխավոր գործադիր տնօրենի պաշտոնում եղել է Էնթոնի Փրայսը՝ Air Arabia-ի ներկայացուցիչը։
2023-ին ԱՆԻՖ-ի և Air Arabia-ի միջև լուրջ տարաձայնություններ էին առաջացել, որոնք 2024-ի սկզբին վերաճել էին բաց առճակատման։ Մինչ կողմերը փորձում էին համաձայնության գալ ընկերության լուծարման ձևի շուրջ, ավիաընկերության օդանավերի վարձատուն՝ իռլանդական Impact Aviation Services Limited-ը, դիմել էր դատարան՝ պահանջելով «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ն սնանկ ճանաչել։
Impact Aviation Services Limited-ը հիմնադրվել է 2022-ին և 100%-ով պատկանում է Air Arabia-ին։ 2024-ի օգոստոսին այն դիմել է ՀՀ սնանկության դատարան՝ հայտարարելով, որ Fly Arna-ն պարտք է մնացել 778 հազար դոլար։ Դատարանը սկզբում մերժել է դիմումը փաստաթղթային թերությունների պատճառով, սակայն սեպտեմբերին այն կրկին ներկայացվել է և ընդունվել վարույթ։
Սնանկության գործընթացի ընթացքում պարզվել է, որ ընկերությունը չի վիճարկել իր սնանկությունը, իսկ փաստաթղթերը Fly Arna-ին հանձնել չի հաջողվել, քանի որ ընկերության գտնվելու վայրը անհայտ է եղել։ 2024-ի հոկտեմբերին դատարանը հայտարարել է ընկերության, դրա տնօրենի, գույքի և հաշվապահական փաստաթղթերի նկատմամբ հետախուզում։
Վերջին գործադիր տնօրեն Էնթոնի Փրայսը հեռացել էր Հայաստանից, իսկ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության փորձերը՝ գտնելու ընկերության ղեկավարին և գույքը, անհաջող էին ավարտվել։ Այս հանգամանքը հաշվի առնելով՝ դատարանը որոշել է վարույթը շարունակել պարզեցված ընթացակարգով, և հունվարի 27-ին «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ն պաշտոնապես ճանաչվել է սնանկ։
Իռլանդական ընկերության պահանջը վերաբերում էր 2022-ին կնքված պայմանագրերով ստացված Airbus A320 ինքնաթիռների վարձավճարներին։ EK-YRB և EK-YRC ինքնաթիռների օգտագործման դիմաց Fly Arna-ն ամիսների ընթացքում պարտք էր կուտակել, ինչի հետևանքով դատարանն ընդունել է վարձատուի պահանջը։
Հաշվի առնելով սնանկության գործի ընթացքը՝ մոտ ապագայում սպասվում է ընկերության լուծարման վարույթի մեկնարկը։ Եթե հայտնաբերվի որևէ գույք, այն կհանվի աճուրդի՝ պարտատերերի պահանջները բավարարելու համար։ Վերջում պաշտոնապես կհայտարարվի ընկերության լուծարման մասին։
Այս գործընթացով նախկինում անցել է նաև «Հայկական ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ն, որի սնանկության գործը տևեց 17 տարի։ Ներկայում նմանատիպ վիճակում են «Արմավիան», «Էյր Արմենիան» և «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզը»։

25 Февраль 2025 - 08:08 AMT
27 января Суд по делам о банкротстве признал банкротом ЗАО «Армянские национальные авиалинии», более известное под брендом Fly Arna, сообщает Hetq.
Авиакомпания была основана в декабре 2021 года, а в июле 2022-го начала выполнять рейсы. В январе 2024 года деятельность была прекращена, а в марте объявлено о полном закрытии.
Акционерами Fly Arna были Фонд государственных интересов Армении (АНИФ), дочерняя компания эмиратской Air Arabia – International Business Company (FZE), а также ливанский армянин Варужан Нергизян. Управление авиакомпанией осуществляла Air Arabia, а пост генерального директора занимал ее представитель Энтони Прайс.
В 2023 году между АНИФ и Air Arabia возникли серьезные разногласия, которые в начале 2024-го переросли в открытое противостояние. Пока стороны пытались договориться о форме ликвидации компании, арендодатель самолетов – ирландская Impact Aviation Services Limited – подал в суд с требованием признать Fly Arna банкротом.
Impact Aviation Services Limited, основанная в 2022 году и на 100% принадлежащая Air Arabia, в августе 2024-го обратилась в Суд по делам о банкротстве Армении, заявив о долге Fly Arna в размере 778 тысяч долларов. Суд первоначально отклонил иск из-за недостатков в документах, но после повторной подачи в сентябре принял дело к рассмотрению.
В ходе разбирательства выяснилось, что авиакомпания не оспаривала свое банкротство, а также не удалось вручить ей документы, поскольку ее местонахождение было неизвестно. В октябре 2024 года суд объявил розыск компании, ее руководства, имущества и бухгалтерских документов.
Последний генеральный директор, Энтони Прайс, покинул Армению, а попытки судебных исполнителей найти руководство и активы компании не увенчались успехом. Учитывая эти обстоятельства, суд принял решение продолжить процесс в упрощенном порядке, и 27 января Fly Arna была официально признана банкротом.
Ирландская компания требовала погашения задолженности по договорам аренды самолетов Airbus A320, подписанным в 2022 году. Fly Arna накопила долги за использование бортов EK-YRB и EK-YRC, в результате чего суд удовлетворил иск арендодателя.
С учетом хода банкротного дела вскоре ожидается начало процедуры ликвидации. Если у компании обнаружится имущество, оно будет продано на аукционе для удовлетворения требований кредиторов. В завершение будет официально объявлено о ликвидации компании.
Ранее через аналогичный процесс проходили «Армянские авиалинии», чье банкротное разбирательство длилось 17 лет. В настоящее время в похожей ситуации находятся «Армавиа», «Эйр Армения» и «Атлантис Юропиан Эйрвейз».