Գյումրի քաղաքի «Չոր նավահանգստի» ստեղծման ծրագիրը գտնվում է ընթացիկ կարգավիճակում։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Գերատեսչությունից պարզաբանել են, որ ներդրողների և օպերատորի ընտրության նպատակով դեռևս բանակցություններ են ընթանում միջազգային մի շարք կառույցների հետ, այդ թվում՝ Ասիական զարգացման բանկի, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի՝ ԱՄԷ, Կատար և Իրաքի կազմակերպությունների, որոնք զբաղվում են նմանատիպ նախագծերով։
«Չոր նավահանգստի» շրջանակում կատարվել է տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրություն, մշակվել են իրագործելիության պլանը և ճանապարհային քարտեզը, և ներկայումս ներդրողների հետ բանակցությունները շարունակվում են, այդ թվում՝ միջազգային մակարդակում»,- հայտնել են նախարարությունից, սակայն չեն հստակեցրել, թե որ փուլում են այժմ իրականացվող աշխատանքները։
«Չոր նավահանգստի» կառուցման կոնկրետ ժամկետների վերաբերյալ նախարարությունը որևէ մանրամասներ չի հաղորդել։ Պատկան մարմնից միայն նշել են, որ հնարավոր փոփոխությունները, այդ թվում՝ ժամկետային, դեռևս քննարկվում են։
Տարվերջին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել էր, որ «Չոր նավահանգստի» արդյունաբերական պարկի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը ավարտվել է և, ըստ էության, այս ծրագիրը կարելի է իրագործելի համարել՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրականացման պարագայում։
Ըստ էկոնոմիկայի նախարարության, ծրագրի իրականացումը կնպաստի Գյումրիում լոգիստիկ կենտրոնի, արդյունաբերական գոտու, ազատ տնտեսական գոտու և պահեստային տարածքների ստեղծմանը։ Դա հնարավորություն կտա կազմակերպել բեռների տեղափոխում տարբեր ուղղություններով՝ օգտագործելով ինչպես օդային, այնպես էլ երկաթուղային տրանսպորտը։ Նախագիծը ներառում է արդյունաբերական պարկի ստեղծում, ինչը կհանգեցնի նոր աշխատատեղերի ավելացմանը և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
2023 թվականի հունվարին, էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարել էր, որ մինչև տարվա ավարտը նախատեսվում էր ընտրել օպերատոր «Չոր նավահանգստի» և Գյումրիի ինդուստրիալ պարկի համար։ 2023 թվականի դեկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ հոլանդական MTBS խորհրդատվական միջազգային ընկերությունը նախապատրաստել է նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը, իսկ նախորդ տարվա երկրորդ կեսին պետք է մեկնարկեին շինարարական աշխատանքները։
«Չոր նավահանգիստ» հասկացությունն աշխարհում լայնորեն կիրառվում է, հատկապես այն երկրներում, որոնք ծովային ելք չունեն, ինչպես Հայաստանը։ Իր ֆունկցիոնալ առումով այն գրեթե չի տարբերվում ծովային նավահանգիստներից, պարզապես այստեղ նավերի փոխարեն օգտագործվում են երկաթուղային վագոններ և բեռնատարներ։

Проект создания «сухого порта» в городе Гюмри находится в стадии реализации, сообщили в Министерстве экономики Армении, передает Factor.am .
В министерстве уточнили, что для выбора потенциальных инвесторов и оператора ведутся переговоры с рядом международных организаций, включая Азиатский банк развития, а также структуры из ОАЭ, Катара и Ирака, занимающиеся аналогичными проектами.
«Проведено технико-экономическое обоснование проекта «сухого порта», разработаны план реализации и дорожная карта. В настоящее время продолжаются переговоры с инвесторами, в том числе на международном уровне», — сообщили в министерстве, не уточнив текущую стадию проекта.
Министерство не предоставило конкретных сроков строительства «сухого порта». Представители ведомства отметили, что возможные изменения, включая временные рамки, все еще обсуждаются.
На пресс-конференции в конце прошлого года министр экономики Геворг Папоян отметил, что технико-экономическое обоснование промышленного парка, связанного с «сухим портом», завершено. Он указал, что проект считается осуществимым, особенно в рамках инициативы «Перекресток мира».
По данным Министерства экономики, реализация проекта будет способствовать созданию в Гюмри логистического центра, промышленной зоны, свободной экономической зоны и складских помещений. Это позволит организовать перевозку грузов в различных направлениях с использованием как воздушного, так и железнодорожного транспорта. Проект включает создание промышленного парка, что приведет к созданию новых рабочих мест и развитию транспортной инфраструктуры.
В январе 2023 года бывший министр экономики Ваган Керобян объявил о планах выбрать оператора для «сухого порта» и промышленного парка в Гюмри до конца года. В декабре 2023 года стало известно, что нидерландская международная консалтинговая компания MTBS подготовила технико-экономическое обоснование проекта, а строительные работы первоначально планировалось начать во второй половине прошлого года.
Концепция «сухого порта» широко используется в мире, особенно в странах, не имеющих выхода к морю, таких как Армения. Функционально он схож с морским портом, но вместо судов используются железнодорожные вагоны и грузовики.