Մասնավոր ընկերությունների թողարկած արժեթղթերի նկատմամբ հարկային արտոնություն սահմանվել է դեռևս 2020 թվականին ընդունված օրենքով, որով դրանցից ստացված եկամուտը ազատվել է եկամտային հարկից: Այդ արտոնությունը նախատեսված էր մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, սակայն ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը առաջարկել է այն երկարաձգել ևս երեք տարով:
Հարցը քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը պարզաբանել է, որ մասնավոր պարտատոմսերը երեք տարի ժամկետով կազատվեն եկամտային հարկից, և այդ արտոնությունը կվերաբերի 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերություններին: Այսինքն՝ նախագիծն ունի հետադարձ ուժ և բարելավող բնույթ:
Կառավարությունը սատարում է այս առաջարկը: ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը նշել է, որ առանձին դրույթներ դեռ կքննարկվեն առաջինից երկրորդ ընթերցման միջև: Նա ընդգծել է, որ նախաձեռնության նպատակը ներդրումային միջավայրի կանխատեսելիության բարձրացումն է՝ միաժամանակ ապահովելով հարկման հավասար պայմաններ, որպեսզի ֆինանսական գործիքներից ստացվող եկամուտները հարկվեն միատեսակ սկզբունքներով:
Թունյանը հավելել է, որ ոլորտի ընկերությունները ներկայացրել են բազմաթիվ առաջարկներ, որոնք կքննարկվեն աշխատանքային քննարկման ընթացքում, և անհրաժեշտ շտկումներ կկատարվեն երկրորդ ընթերցման նախաշեմին:

26 Февраль 2025 - 13:29 AMT
В 2020 году парламент Армении установил налоговую льготу на доходы, полученные от частных корпоративных облигаций. Первоначально она должна была действовать до 31 декабря 2024 года, однако депутат Бабкен Тунян предложил продлить льготу еще на три года.
Вопрос обсуждался в Постоянной комиссии по экономическим вопросам.
Заместитель председателя комиссии Бабкен Тунян пояснил, что доходы от частных облигаций останутся освобожденными от налогообложения еще на три года, начиная с 1 января 2025 года. Законопроект носит ретроспективный и улучшительный характер.
Правительство поддерживает инициативу. Заместитель министра финансов Арман Погосян отметил, что отдельные положения будут рассмотрены между первым и вторым чтениями. Он подчеркнул, что цель инициативы — повышение предсказуемости инвестиционной среды и обеспечение равных налоговых условий для различных финансовых инструментов.
Тунян добавил, что представители отрасли представили ряд предложений, которые будут обсуждаться в рабочих встречах, а необходимые корректировки внесут перед вторым чтением.