27 Փետրվար 2025 - 09:36 AMT
Կառավարությունն ընդունել է 2021-2026 թթ. ծրագրի 2024-ի կատարման ընթացքի ու արդյունքների վերաբերյալ զեկույցը, որը ներկայացվելու է Ազգային ժողով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշ տվյալներ է ներկայացրել՝ 2024-ին Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) ընթացիկ գներով կազմել է ավելի քան 10,1 տրլն ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 5․9%-ով, հայտնում է Aysor.am–ը։
Անդրադառնալով գնաճին՝ նա ասել է, որ Հայաստանում 2018-ից ի վեր գնաճը կազմել է 25,3%, իսկ 2023-ի համեմատ՝ 0․3%։
«Գնաճը տնտեսական աճի պարտադիր ուղեկիցն է»,- նշել է վարչապետը։
«2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում մեր սահմանած նպատակադրումը եղել է տարեկան միջինում 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովելը։ 2021 թվականին ապահովվել է 5․8 տոկոս տնտեսական աճ, 2022-ին՝ 12․6 տոկոս տնտեսական աճ, 2023-ին՝ 8․3 տոկոս, հետևաբար, մեր նպատակային ցուցանիշը ապահովված է»,- ասաց նա։
Փաշինյանը նշել է, որ 2018-2024 թթ. Հայաստանի տնտեսությունը ընդհանուր առմամբ 43․5% աճ է գրանցել։
«Սա ահռելի աճ է, սա նշանակում է, որ մենք տարեկան միջինում 6․1 տոկոսից ավելի տնտեսական աճ ենք ապահովել»,- ասել է նա։

Премьер-министр Никол Пашинян представил некоторые данные: в 2024 году валовой внутренний продукт (ВВП) Армении в текущих ценах составил более 10,1 трлн драмов, увеличившись на 5,9% по сравнению с предыдущим годом, сообщает Aysor.am .
Обращаясь к вопросу инфляции, он отметил, что с 2018 года инфляция в Армении составила 25,3%, а по сравнению с 2023 годом — 0,3%.
«Инфляция — неизбежный спутник экономического роста», — отметил премьер-министр.
«На парламентских выборах 2021 года нашей целью было обеспечить среднегодовой экономический рост в 7%. В 2021 году был достигнут рост экономики на 5,8%, в 2022 году — на 12,6%, в 2023 году — на 8,3%, таким образом, наш целевой показатель достигнут», — сказал он.
Пашинян отметил, что с 2018 по 2024 год экономика Армении выросла в общей сложности на 43,5%.
«Это огромный рост; это означает, что мы обеспечили среднегодовой экономический рост более чем на 6,1%», — сказал он.