Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կառավարության նիստում ներկայացրել է կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2024 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների զեկույցը։
«Զեկույցը ներառում է կառավարության ծրագրի կատարման վերաբերյալ արդյունքային և թվային ցուցանիշներ, ինչպես նաև 2024 թվականի սոցիալ-տնտեսական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացրած վիճակագրությունը»,- հավելել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2018-ից ի վեր Հայաստանում ստեղծվել է ավելի քան 203,000 աշխատատեղ։
«Որպես բացարձակ թիվ և տոկոսային աճ սա շատ էական է»,-ասել է նա։
Նա հավելել է, որ 2025 թվականի հունվարին նախորդ տարվա հունվարի համեմատ 41 հազարով ավելի աշխատատեղ կա։
Նա նաև նշել է, որ 2018-ից ի վեր միջին աշխատավարձը 40%-ով ավելի է աճել, քան գնաճը։
Սակայն վարչապետը շրջանցել է աղքատության ցուցանիշների թեման։ Մասնավորապես, 2018-ի համեմատ աղքատության մակարդակը նվազել է ընդամենը 2-3%-ով, այն էլ՝ աղքատության գնահատման նոր մեթոդաբանության կիրառման արդյունքում։ Այդուհանդերձ, պարզ չէ, թե ինչու աշխատավարձերի էական աճը չի նպաստել քաղաքացիների բարեկեցության զգալի բարելավմանը և աղքատության նվազմանը։
2018–ից հետո աղքատության մակարդակը 26%-ից բարձրացել է մինչև 28%, որից հետո որոշ չափով նվազել է՝ ուկրաինական պատերազմի հետևանքով ձևավորված տնտեսական իրավիճակի շնորհիվ։
Փաշինյանն առավել մանրամասն անդրադարձել է միջին աշխատավարձի բարձրացմանը, սակայն խուսափել է ընդգծել, որ այն հիմնականում ապահովվել է ՏՏ և բանկային ոլորտներում աշխատավարձերի աճի հաշվին։ Միևնույն ժամանակ, միջին և ցածր եկամուտ ունեցող բնակչության մոտ 60%-ի աշխատավարձը էականորեն չի ավելացել, ինչն էլ նպաստել է աղքատության բարձր մակարդակի պահպանմանը։

27 Февраль 2025 - 10:42 AMT
Вице-премьер Мгер Григорян представил на заседании правительства отчет о ходе реализации программы на 2021-2026 годы за 2024 год.
«Документ содержит показатели эффективности программы правительства, а также социально-экономические данные и статистику международных организаций за 2024 год», — добавил он, сообщает Panorama.am .
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что с 2018 года в Армении было создано более 203 000 рабочих мест.
«Это значительное число как в абсолютном выражении, так и в процентах», — отметил он.
Он также сообщил, что в январе 2025 года количество рабочих мест увеличилось на 41 000 по сравнению с январем предыдущего года.
Пашинян добавил, что с 2018 года средняя зарплата выросла на 40% больше, чем инфляция.
Однако премьер-министр обошел тему показателей бедности. В частности, уровень бедности по сравнению с 2018 годом снизился всего на 2-3%, причем это произошло в результате применения новой методологии оценки. Тем не менее остается неясным, почему значительный рост зарплат не привел к заметному улучшению уровня жизни и сокращению бедности.
После 2018 года уровень бедности вырос с 26% до 28%, а затем несколько снизился из-за экономических изменений, вызванных войной в Украине.
Пашинян подробно говорил о росте средней зарплаты, но не акцентировал внимание на том, что это произошло в основном за счет повышения зарплат в сфере ИТ и банковского сектора. В то же время у около 60% населения с низкими и средними доходами заработная плата существенно не увеличилась, что способствовало сохранению высокого уровня бедности.