Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ նոր ատոմակայանի կառուցման մասով տեղաշարժ կա։
Նա հավելել է, որ շարունակում են ուսումնասիրել այն առաջարկները, որոնք հավանական կլինեն նոր ատոմակայանի կառուցման մասով, գրում է Aysor.am-ը։
Նախարարի խոսքով՝ այս պահին դեռ վաղ է հրապարակել այն երկրների ցանկը, որոնց առաջարկները դիտարկվում են, քանի դեռ վերջնական որոշում չկա։
«Կառավարությունը ստեղծել է փակ բաժնետիրական ընկերություն, որը զբաղվելու է ատոմակայանի նոր մոդելի առաջարկով, հետագայում՝ նաև տեխնիկական պայմանների ստեղծմամբ, հսկողությամբ։ Հետագայում այն հանձնելու է շահագործողներին։ Առաջիկայում հաստատվելու է հաստիքացուցակը, զուգահեռ աշխատում ենք ատոմակայանի ժամկետի երկարացման ուղղությամբ։ Գործողությունների ցանկ ունենք, որոնք պարտադիր են իրականացման համար։ Մտավախություն ու մտահոգություն չունեմ, որ հնարավոր է հետ ընկնենք այս գրաֆիկից», – նշել է Խուդաթյանը։
Նա հավելել է, որ երբ ատոմակայանի մոդելը վերջնական հաստատվի, այդ մասին պաշտոնապես կտեղեկացնեն։
Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցման ծրագրի կառավարման համար ստեղծված պետական ընկերության ֆինանսավորումը կտրամադրվի ավելի վաղ, քան նախատեսվում էր։ Որոշումն ընդունվել է գործադիրի նիստում։
2024–ի օգոստոսի 1-ին ՀՀ կառավարությունը որոշում էր ընդունել հիմնադրել «Ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցում» ՓԲԸ, որը պատասխանատու է լինելու ատոմային էներգաբլոկի (էներգաբլոկների) կառուցման ծրագրի կառավարման համար։
Այս ընկերության կանոնադրական կապիտալի համալրման նպատակով պետական բյուջեից նախատեսված էր հատկացնել 200 մլն դրամ, որը սկզբում ընդգրկվել էր 2025–ի չորրորդ եռամսյակի բյուջեում, սակայն, հաշվի առնելով ծրագրի կարևորությունը և հրատապությունը, կառավարությունը որոշել է այդ միջոցները տեղափոխել առաջին եռամսյակ և տրամադրել ավելի վաղ։
Օգոստոսի 1-ին կայացած կառավարության նիստում որոշում էր ընդունվել Հայաստանում նոր ատոմային էներգաբլոկ կառուցելու նպատակով ստեղծել փակ բաժնետիրական ընկերություն։ Նույն օրը ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հայտնել էր, որ ամերիկյան ընկերությունը իրականացնում է տեխնիկատնտեսական հետազոտություն՝ փոքր մոդուլային ատոմակայանի կառուցման նպատակահարմարությունը գնահատելու համար։ Փետրվարի 8-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր, որ կառավարությունը քննարկում է մոդուլային ատոմակայան կառուցելու տարբերակը։

27 Февраль 2025 - 14:06 AMT
Министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян заявил журналистам, что вопрос строительства новой атомной электростанции продвигается.
Он добавил, что правительство продолжает изучать возможные предложения по строительству станции, передает Aysor.am .
По словам министра, пока рано публиковать список стран, чьи предложения рассматриваются, поскольку окончательное решение еще не принято.
"Правительство создало закрытое акционерное общество, которое займется предложением по новой модели АЭС, а затем – разработкой технических условий и надзором. В дальнейшем объект будет передан операторам. В ближайшее время будет утвержден штатный список, параллельно мы работаем над продлением срока службы действующей станции. У нас есть перечень обязательных мероприятий, и я не опасаюсь, что мы можем отстать от графика," – отметил Худатян.
Он также подчеркнул, что после окончательного утверждения модели станции будет сделано официальное заявление.
Государственная компания, управляющая проектом новой АЭС, получит финансирование раньше запланированного. Такое решение было принято на заседании правительства.
1 августа 2024 года правительство Армении приняло решение создать ЗАО "Строительство нового атомного энергоблока", которое будет отвечать за управление проектом строительства атомного энергоблока (или блоков).
Первоначально на уставный капитал компании из госбюджета было выделено 200 млн драмов, которые планировалось направить в четвертом квартале 2025 года. Однако, учитывая важность и срочность проекта, правительство решило перенести выделение средств на первый квартал, чтобы ускорить процесс.
Министерство территориального управления и инфраструктур сообщило, что американская компания проводит технико-экономическое обоснование для оценки целесообразности строительства малой модульной АЭС. 8 февраля премьер-министр Никол Пашинян заявил, что правительство рассматривает вариант модульной атомной станции.