ՊԵԿ-ը հրապարակել է տվյալներ այն մասին, թե ինչպես է իրականացվել էլեկտրամոբիլների ներմուծման մաքսատուրքի արտոնության բաշխումը 2025 թվականին։
ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնել է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի 2023թ. նոյեմբերի 24-ի N 134 որոշմամբ՝ ԱՏԳ ԱԱ 8703 80 000 2 ծածկագրով էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների համար 2025 թվականին սահմանվել է 8000 հատ ներմուծման մաքսատուրքի 0% արտոնությամբ ձևակերպելու քվոտա։ Այս քվոտան ՀՀ Կառավարության 2024թ. նոյեմբերի 28-ի N 1876-Ն որոշմամբ բաշխվել է հետևյալ սկզբունքով.
3000 հատից ոչ ավելի էլեկտրական մեքենաներ կարող են ներմուծվել անմիջապես ավտոարտադրողների հետ կնքված դիլերական-դիստրիբյուտորական պայմանագրերի շրջանակում գործող ներմուծողների կողմից։
5000 հատից ոչ ավելի էլեկտրամոբիլներ նախատեսված են այն ներմուծողների (այդ թվում՝ ֆիզիկական անձանց) համար, որոնք չեն մտնում առաջին խմբի մեջ։
Կոմիտեն տեղեկացնում է, որ 2025 թ. մարտի 2-ը ներառյալ մաքսատուրքի արտոնությամբ ձևակերպվել է.
- 466 հատը կամ բաշխված քվոտայի (3000 հատ) 15.5%-ը` անմիջապես ավտոարտադրողի հետ կնքված դիլերական-դիստրիբյուտորական պայմանագրի շրջանակներում ներմուծում իրականացնող սուբյեկտների կողմից:
- 4818 հատը կամ բաշխված քվոտայի (5000 հատ) 96.4%-ը` 1-ին կետում չնշված ներմուծում իրականացնող սուբյեկտների կողմից:

Комитет государственных доходов Армении опубликовал данные о распределении квоты на освобождение от ввозной пошлины для электромобилей в 2025 году.
Согласно информации комитета, решением Совета Евразийской экономической комиссии № 134 от 24 ноября 2023 года на 2025 год установлена квота в 8 000 электромобилей (код АТГ АА 8703 80 000 2) для оформления с нулевой ставкой пошлины. Правительство Армении своим решением № 1876-Н от 28 ноября 2024 года распределило эту квоту следующим образом:
- Не более 3 000 электромобилей могут быть ввезены импортерами, работающими по дилерским и дистрибьюторским контрактам, заключенным напрямую с автопроизводителями.
- Не более 5 000 электромобилей предназначены для всех остальных импортеров, включая физических лиц, не входящих в первую категорию.
По данным комитета, по состоянию на 2 марта 2025 года в рамках освобожденной от пошлины квоты оформлено:
- 466 автомобилей (15,5% от выделенной квоты в 3 000 единиц) ввезены импортерами, имеющими прямые соглашения с автопроизводителями.
- 4 818 автомобилей (96,4% от выделенной квоты в 5 000 единиц) ввезены остальными импортерами, не относящимися к первой группе.