«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն ԱԺ–ում, անդրադառնալով բուքմեյքերական գործունեության նկատմամբ 10 տոկոս շրջանառության հարկ սահմանելու վերաբերյալ իր հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնությանը, ասել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կողմ է արտահայտվել շահումով խաղերի և բուքմեյքերական ընկերությունների հարկային բեռի բարձրացմանը։
Սարգսյանի խոսքով՝ նախագծի նախնական քննարկումների ընթացքում գործադիր և օրենսդիր մարմինների որոշ ներկայացուցիչներ դեմ են եղել հարկերի բարձրացմանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Սակայն հարցը երկու անգամ քննարկվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ, և վերջինս աջակցել է հարկային բեռի բարձրացման գաղափարին՝ առաջարկելով, որ փոփոխությունները ուժի մեջ մտնեն ոչ թե 6 ամիս անց, ինչպես նախատեսված էր սկզբում, այլ անմիջապես օրենքի ընդունումից հետո։
«Գործադիրի և օրենսդիրի մի խումբ գործընկերներ դեմ էին այս նախագծին և գտնում էին, որ այս փուլում նպատակահարմար չէ հարկային բեռի բարձրացումը։ Մի շարք քննարկումներ ենք անցկացրել կառավարության գործընկերների հետ, նաև երկու անգամ քննարկում է կազմակերպվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ։ Նշեմ, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կողմ է արտահայտվել շահումով խաղերի և բուքմեյքերական ընկերությունների հարկային բեռի բարձրացմանը և առաջարկել է փոփոխությունները ուժի մեջ մտցնել ոչ թե 6 ամիս հետո, այլ օրենքի ընդունումից անմիջապես հետո»,- ընդգծել է Սարգսյանը։
Շահումով խաղերի ոլորտում նախատեսվում է սահմանել 10 % շրջհարկ։ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել ՔՊ-ական պատգամավոր **Հայկ Սարգսյանի հեղինակած նախագծին։**Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը՝ ՀՀ վարչապետի առաջարկով, ընդունվելու դեպքում, փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն ապրիլի 1-ից: Ակնկալվում է, որ օրենքի նախագծի ընդունումից հետո պետական մուտքերը կավելանան տարեկան մոտ 13 մլրդ դրամով:

Депутат фракции «Гражданский договор» Айк Саргсян заявил в Национальном Собрании, что премьер-министр Никол Пашинян поддержал повышение налоговой нагрузки на букмекеров и компании, занимающиеся азартными играми.
По словам Саргсяна, на этапе предварительных обсуждений некоторые представители исполнительной и законодательной власти выступили против повышения налогов, передает Armenpress.
Тем не менее вопрос дважды обсуждался с премьер-министром Николом Пашиняном, который одобрил увеличение налоговой нагрузки и предложил, чтобы изменения вступили в силу сразу после принятия закона, а не через шесть месяцев, как планировалось изначально.
«Часть коллег из исполнительной и законодательной власти были против этого законопроекта, считая, что на данном этапе повышение налоговой нагрузки нецелесообразно. Мы провели ряд обсуждений с представителями правительства, а также дважды рассмотрели этот вопрос с премьер-министром Николом Пашиняном. Хочу подчеркнуть, что Пашинян поддержал повышение налогов для игорного бизнеса и предложил ввести изменения в действие не через шесть месяцев, а сразу после принятия закона», — отметил Саргсян.
В сфере азартных игр планируется ввести 10% налог с оборота. Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам дала положительное заключение по законопроекту депутата Айка Саргсяна. Учитывая важность вопроса, премьер-министр Армении предложил, чтобы в случае принятия изменения вступили в силу с 1 апреля. Ожидается, что новый закон увеличит государственные доходы примерно на 13 миллиардов драмов в год.