Ազգային ժողովը 64 կողմ, 2 դեմ և 19 ձեռնպահ ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունել է ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ներկայացրած «Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» աղմկահարույց օրինագիծը։
Նախագծով նախատեսվում է, որ խաղային ոլորտի գործունեությունը հարկվի 10% շահութահարկով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Քննարկումների ընթացքում Սարգսյանը ընդգծել էր, որ եթե 2010 թվականին ոլորտի շրջանառությունը կազմել էր 35 միլիոն դոլար, իսկ հարկերի բաժինը՝ 2․6 միլիոն դոլար կամ 7․2 տոկոս, ապա 2023 թվականին այդ ցուցանիշը կտրուկ աճել է՝ հասնելով 15․8 միլիարդ դոլարի, սակայն գանձվող հարկերը կազմել են ընդամենը 67 միլիոն դոլար, ինչը համարժեք է շրջանառության 0․4 տոկոսին։
Մարտի 4–ին Հայկ Սարգսյանն ԱԺ–ում, անդրադառնալով բուքմեյքերական գործունեության նկատմամբ 10 տոկոս շրջանառության հարկ սահմանելու վերաբերյալ իր հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնությանը, ասել էր, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կողմ է արտահայտվել շահումով խաղերի և բուքմեյքերական ընկերությունների հարկային բեռի բարձրացմանը։
Ակնկալվում է, որ օրենքի նախագծի ընդունումից հետո պետական մուտքերը կավելանան տարեկան մոտ 13 մլրդ դրամով:
Նախագիծն օրենքի ուժ ստանալու համար դեռ պետք է անցնի նաև երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ հաստատվի ԱԺ-ի կողմից։
Փետրվարի 5-ին ՀՀ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում «Հարկային օրենսգրքում» փոփոխություններ կատարելու նախագիծը քննարկվել էր բավականին լարված մթնոլորտում։ Հայկ Սարգսյանը նույնիսկ վիճաբանել էր իր թիմակիցների հետ՝ պնդելով, որ օրինագծի ընդունումը չպետք է հետաձգվի, քանի որ հարկերի ցածր հավաքագրումը վնաս է հասցնում պետությանը։

Национальное собрание Армении в первом чтении одобрило скандальный законопроект о внесении изменений в Налоговый кодекс. Документ, представленный депутатом от партии «Гражданский договор» Айком Саргсяном, получил 64 голоса «за», 2 «против» и 19 воздержавшихся, сообщает Sputnik Армения.
Согласно проекту, деятельность в сфере азартных игр будет облагаться 10% налогом на прибыль.
Во время обсуждений Саргсян отметил, что если в 2010 году оборот игорного бизнеса составлял 35 миллионов долларов, а налоговые отчисления – 2,6 миллиона долларов (7,2%), то к 2023 году оборот резко вырос до 15,8 миллиарда долларов, однако налоговые поступления составили всего 67 миллионов долларов, что эквивалентно лишь 0,4% от оборота.
4 марта, выступая в парламенте, Саргсян заявил, что его инициатива по введению 10% налога на оборот букмекеров и игорных компаний получила поддержку премьер-министра Никола Пашиняна, который выступает за увеличение налоговой нагрузки на отрасль.
Ожидается, что принятие законопроекта позволит увеличить бюджетные поступления примерно на 13 миллиардов драмов ежегодно.
Для окончательного вступления в силу законопроект должен пройти второе чтение и получить полное одобрение парламента.
5 февраля на заседании Постоянной комиссии по экономическим вопросам обсуждение законопроекта проходило в напряженной атмосфере. Айк Саргсян даже вступил в спор с коллегами по партии, настаивая, что голосование нельзя откладывать, так как низкие налоговые поступления наносят ущерб государству.