5 Մարտ 2025 - 12:29 AMT
Հայաստանում առանց կաթնային յուղի փոխարինիչների կաթնամթերքը և դրանց պարունակությամբ արտադրանքն այլևս միասին չեն վաճառվի․ դրանք կտեղադրվեն տարբեր գույնի դարակներում։ Ազգային ժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում համապատասխան փոփոխությունների նախագիծը։
Օրինագծի քննարկումը տևել է մոտ հինգ տարի, որի ընթացքում տարբեր առաջարկներ են ուսումնասիրվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ ընդունված փոփոխությունների՝ մաքուր կաթնամթերքը, որը չի պարունակում կաթնային յուղի փոխարինիչներ կամ ոչ կաթնային ծագման հավելումներ, պետք է տեղադրվի կանաչ դարակներում։
Իսկ կաթնային յուղի փոխարինիչներով արտադրանքը վաճառվելու է նարնջագույն դարակներում։
Սկզբնական տարբերակով առաջարկվում էր նաև ապրանքների փաթեթավորումն իրականացնել նույն գունային տարբերակում, սակայն դա չէր համապատասխանում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) պահանջներին։ Քանի որ փաթեթավորման չափորոշիչները պետք է սահմանվեն ԵՏՀ մակարդակով, արտադրողներն ազատ են ընտրելու ցանկացած գույնի փաթեթավորում։
ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի համաձայն՝ կաթնամթերքի փոխարինիչներով արտադրողները չեն կարող իրենց արտադրանքի փաթեթի վրա օգտագործել «կաթ», «թթվասեր» և նմանատիպ անվանումներ։ Պարտադիր է կիրառել «կաթնամթերք» անվանման կարգը, սակայն այդ պահանջը գործնականում միշտ չէ, որ պահպանվել է։

В Армении молочные продукты, не содержащие заменителей молочного жира, и продукция с их добавлением больше не будут продаваться вместе. Они будут размещены на полках разного цвета. Национальное собрание утвердило соответствующие поправки в закон «О торговле и услугах» во втором и окончательном чтении.
Обсуждение законопроекта длилось около пяти лет, в ходе которых рассматривались различные предложения, сообщает «Sputnik Армения».
Согласно принятым изменениям, чистая молочная продукция, не содержащая заменителей молочного жира или добавок немолочного происхождения, должна размещаться на зеленых полках.
В то время как продукция с заменителями молочного жира будет продаваться на оранжевых полках.
Изначально предлагалось также использовать такую же цветовую дифференциацию для упаковки товаров. Однако это не соответствовало требованиям Евразийской экономической комиссии (ЕЭК). Поскольку стандарты упаковки должны устанавливаться на уровне ЕЭК, производители вправе выбирать любой цвет упаковки.
Согласно техническому регламенту ЕАЭС, производители продукции с заменителями молока не могут использовать на упаковке названия «молоко», «сметана» и подобные термины. Обязательно применение наименования «молочная продукция», однако на практике это требование не всегда соблюдается.