5 Մարտ 2025 - 12:35 AMT
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) հրապարակել է Հայաստանի համար 2025-30 թթ․ ներդրումային ռազմավարությունը՝ շեշտադրելով մասնավոր հատվածի մրցունակության և ներառականության բարձրացումը։
Բանկը նախատեսում է ֆինանսավորել կայուն ենթակառուցվածքները՝ խթանելով Հայաստանի անցումը կանաչ տնտեսության։
Բանկի ռազմավարության առանցքում երկու հիմնական ուղղություն են՝ մասնավոր հատվածի զարգացումը և կայուն ենթակառուցվածքների ներդրումը՝ նպաստելով տնտեսության էկոլոգիական արդիականացմանը։
Նախորդ՝ 2019-2024 թթ. ռազմավարության շրջանակում, ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում ներդրել է մոտ 1 միլիարդ եվրո՝ ապահովելով տնտեսական նշանակալի առաջընթաց։
2024 թվականին բանկը կատարել է ռեկորդային 396 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ հատկապես մասնավոր հատվածի և ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ՝ Հայաստանի առևտրային հնարավորությունները ընդլայնելու նպատակով։
Վերջին տարիներին, չնայած տնտեսական և աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներին, Հայաստանի տնտեսությունը շարունակել է աճել։ ՎԶԵԲ-ի նոր ռազմավարությունն ուղղված է այդ դինամիկայի պահպանմանը՝ միաժամանակ անդրադառնալով տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի պակասին և միջազգային շուկաներին սահմանափակ հասանելիությանը։
ՎԶԵԲ-ը մտադիր է շարունակել աջակցել Հայաստանի զարգացմանը՝ ներդրումների և քաղաքական երկխոսության միջոցով։
Ռազմավարության առաջին առաջնահերթությունը մասնավոր հատվածի մրցունակության և ներառականության ամրապնդումն է՝ ֆինանսական միջնորդության կատարելագործման, փոքր և միջին ձեռնարկություններին աջակցելու, փախստականներին ու նրանց ընդունող համայնքներին օժանդակելու և առևտրի դիվերսիֆիկացման խթանման միջոցով։
Երկրորդ կարևոր ուղղությունը կայուն ենթակառուցվածքների զարգացումն է՝ նպաստելով Հայաստանի անցմանը կանաչ տնտեսության։ Սա ներառում է էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորում, «Կանաչ քաղաքներ» նախաձեռնության ընդլայնում, ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի և էներգետիկ անվտանգության ամրապնդում։
Լրացուցիչ քայլեր կձեռնարկվեն՝ աջակցելու Հայաստանի ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններին (NDCs) և ցածր ածխածնային զարգացման ռազմավարություններին։
ՎԶԵԲ-ի Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջորջ Ախալկացին նշել է. «Հենվելով մեր նշանակալի ձեռքբերումների վրա՝ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի համար նախատեսում է մի ապագա, որտեղ ներառականությունն ու կայունությունը ճանապարհ կհարթեն ուժեղ մասնավոր հատվածի համար։ ՎԶԵԲ-ը ներդրումները կուղղորդի՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով դիվերսիֆիկացմանը և միջազգային շուկաներին հասանելիությանը, մասնավոր հատվածի և կապիտալի շուկայի զարգացմանը, ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի զարգացմանը՝ միաժամանակ շարունակելով քաղաքականության երկխոսությունը՝ առանցքային բարեփոխումներն իրականացնելու նպատակով»։
Մինչ այժմ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում իրականացրել է 224 ծրագիր՝ 2․6 միլիարդ եվրոյի ներդրումով, որից 84 տոկոսը մասնավոր հատվածում։

5 Март 2025 - 12:54 AMT
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) опубликовал инвестиционную стратегию по Армении на 2025-30 годы, уделяя особое внимание конкурентоспособности и инклюзивности частного сектора.
Банк планирует финансировать устойчивую инфраструктуру, способствуя переходу Армении к зеленой экономике.
В основе стратегии лежат два ключевых направления: развитие частного сектора и инвестиции в устойчивую инфраструктуру, поддерживающие экологическую модернизацию экономики.
В рамках предыдущей стратегии на 2019-2024 годы ЕБРР вложил в Армению почти 1 млрд евро, что способствовало значительному экономическому росту.
Только в 2024 году банк инвестировал рекордные 396 млн евро, в основном в развитие частного сектора и инфраструктуры, чтобы расширить торговые возможности Армении.
Несмотря на экономические и геополитические вызовы последних лет, экономика Армении продолжала расти. Новая стратегия ЕБРР направлена на сохранение этой динамики, одновременно решая проблемы недостаточной диверсификации экономики и ограниченного доступа к международным рынкам.
Банк намерен продолжить поддержку развития Армении через инвестиции и политический диалог.
Первым приоритетом стратегии является укрепление конкурентоспособности и инклюзивности частного сектора путем совершенствования финансового посредничества, поддержки малых и средних предприятий (МСП), помощи беженцам и принимающим их сообществам, а также стимулирования торговой диверсификации.
Вторым важным направлением является развитие устойчивой инфраструктуры, содействующей переходу Армении к зеленой экономике. Это включает финансирование программ энергоэффективности, расширение инициативы «Зеленые города», а также укрепление возобновляемой энергетики и энергетической безопасности.
Дополнительные меры будут направлены на поддержку национально определенных вкладов (NDCs) Армении и стратегий низкоуглеродного развития.
Глава представительства ЕБРР в Армении Джордж Ахалкаци отметил: «Опираясь на наши значительные достижения, ЕБРР видит будущее Армении как инклюзивное и устойчивое, где сильный частный сектор играет ключевую роль. Банк будет направлять инвестиции с особым вниманием к диверсификации, доступу к международным рынкам, развитию частного сектора и капитального рынка, а также возобновляемой энергетики, параллельно продолжая политический диалог для реализации ключевых реформ».
На данный момент ЕБРР реализовал 224 проекта в Армении, вложив 2,6 млрд евро, из которых 84% были направлены в частный сектор.