6 Մարտ 2025 - 10:06 AMT
Կառավարությունը հաստատվել է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի աջակցության 7-ամյա նոր ծրագիրը՝ այն կգործի ապրիլի 1-ից։
Բարձր արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հայտարարել է, որ նոր ծրագրի հիմքում դրված է 3 հիմնական մեխանիզմ՝ խթանելու ոլորտի զարգացումը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա փոխանցմամբ՝ առաջին մեխանիզմը վերաբերում է այն կազմակերպություններին, որտեղ ներգրավված կլինեն աշխատանքային միգրանտներ կամ որոնք նրանց կներառեն 2022 թվականի մարտի 1-ից սկսած։ Այդ ընկերություններին տրամադրվելու է աջակցություն՝ համապատասխան մասնագետների եկամտահարկի 60 %-ի չափով։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ աշխատաշուկա նոր մուտք գործած մասնագետների դեպքում ևս ընկերությունները կստանան եկամտահարկի 60 %-ի չափով աջակցություն։
«Երրորդ ուղղությունը մասնագիտական վերապատրաստման կրթական ծրագրերի միջոցով վերապատրաստվող մասնագետների մասով կրկին ընկերություններն արդեն 50 %-ի չափով եկամտահարկի աջակցություն են ստանում»,- ասել է նախարարը։
Բացի այդ, Հայրապետյանը նշել է, որ նախագծով հստակեցվել է «բարձր տեխնոլոգիաների» սահմանումը, որի մեջ ընդգրկվել են ոչ միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, այլև բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ճյուղերը՝ գիտահեն տնտեսության ձևավորման նպատակով։
Մխիթար Հայրապետյանը հավելել է, որ աջակցության ծրագրից օգտվելու հայտատուների ընտրությամբ զբաղվելու է հատուկ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովը։

6 Март 2025 - 11:46 AMT
Правительство утвердило новую семилетнюю программу поддержки высокотехнологичного сектора, которая начнет действовать с 1 апреля.
Министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян объявил, что программа основана на трех основных механизмах, направленных на содействие развитию сектора, сообщает Panorama.am.
По его словам, первый механизм касается организаций, которые привлекли трудовых мигрантов или будут включать их с 1 марта 2022 года. Эти компании получат поддержку в размере 60% подоходного налога соответствующих специалистов.
Министр также подчеркнул, что компании получат поддержку в размере 60% подоходного налога для специалистов, впервые выходящих на рынок труда.
«Третье направление предусматривает, что компании получают поддержку в размере 50% подоходного налога для специалистов, прошедших переподготовку через программы профессионального обучения», — сказал он.
Кроме того, Айрапетян отметил, что проект уточняет определение «высоких технологий», охватывая не только сферу информационных технологий, но и отрасли высокотехнологичной промышленности с целью формирования экономики, основанной на знаниях.
Мхитар Айрапетян добавил, что отбором заявителей, желающих воспользоваться программой поддержки, будет заниматься специально созданная межведомственная комиссия.