7 Մարտ 2025 - 09:17 AMT
Հայաստանում 2024 թվականին էլեկտրոնային առևտրի շրջանառությունը գրեթե 75%-ով աճել է։ Այդ մասին վկայում է Կենտրոնական բանկի հրապարակած վիճակագրությունը։
Անցած տարվա ընթացքում այս ցուցանիշը կազմել է 972.5 մլրդ դրամ, մինչդեռ 2023 թվականին եղել է 556.8 մլրդ դրամ կամ 1 մլրդ 418 մլն դոլար։
Ներքին և միջազգային պատվերների հարաբերակցությունը 2024-ին կազմել է 77% և 23%։ Տեղական գործարքների մեջ էական բաժին ունեն սննդի և տաքսիների առցանց պատվերները, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Միջազգային պատվերների աճ է գրանցվել, թեև 2024 թվականի ապրիլի 1-ից Հայաստանի գնորդները ստիպված են եղել ավելի բարձր մաքսատուրքեր վճարել, քանի որ ՀՀ-ում անմաքս առցանց գնումների շեմը կրկնակի նվազել է՝ համապատասխանեցվելով ԵԱՏՄ չափանիշներին։
Նշվում է, որ թե՛ տեղական, թե՛ միջազգային պատվերների մի մասը կարող են իրականացնել ոչ միայն ֆիզիկական անձինք, այլև փոքր ու միջին բիզնեսը, այդ թվում՝ բջջային տեխնիկայի և հագուստի վաճառքով զբաղվող խանութները, ինչպես նաև վերավաճառքի նպատակով ապրանք ձեռք բերողները։
Աճ է արձանագրվել բոլոր ներպետական քարտերով իրականացված գործարքներում, ներառյալ ArCa-Mir քարտերով։ Այս դեպքերում շրջանառությունը 83%-ով բարձրացել է՝ հասնելով 70,4 մլրդ դրամի։ Սակայն Հայաստանից դուրս առցանց գնումների համար այս քարտերը գրեթե չեն օգտագործվել։ Տեղական շուկայում ArCa-ի մասնաբաժինը ևս փոքր է մնացել. 2024-ին այն 9,8%-ից աճել է մինչև 10%։
Visa և Master քարտերի շրջանառությունն էլ զգալիորեն ավելացել է։ Հայկական բանկերում թողարկված Visa քարտերով գործարքների ծավալը կազմել է 680․8 մլրդ դրամ՝ գրանցելով 70% աճ, իսկ Master քարտերով՝ 213․3 մլրդ դրամ՝ 88% աճով։
Միևնույն ժամանակ, «Միր» քարտերով առցանց գնումների ծավալը կտրուկ նվազել է՝ 1 մլրդ 736 մլն դրամից հասնելով 85 մլն դրամի (առանց ArCa-Mir քարտերի)։ 2024 թվականի ապրիլի 1-ից հայկական բանկերի մեծ մասը, բացառությամբ «ՎՏԲ-Հայաստան»-ի, դադարեցրել են «Միր» քարտերի սպասարկումը՝ արևմտյան պատժամիջոցների պատճառով։
Էլեկտրոնային առևտրի ծավալը հաշվարկվել է՝ հիմք ընդունելով վիրտուալ POS տերմինալների միջոցով իրականացված ապրանքների և ծառայությունների վճարումների տվյալները։

Оборот электронной торговли в Армении вырос почти на 75% в 2024 году, свидетельствуют данные Центрального банка.
За прошлый год этот показатель составил 972,5 млрд драмов, тогда как в 2023 году он был 556,8 млрд драмов (около 1,418 млрд долларов США).
Соотношение внутренних и международных заказов в 2024 году составило 77% и 23%. Существенную долю локальных транзакций составили онлайн-заказы еды и такси, сообщает Sputnik Армения.
Несмотря на рост международных заказов, с 1 апреля 2024 года армянские покупатели вынуждены платить более высокие таможенные пошлины, так как беспошлинный лимит на онлайн-покупки был снижен в два раза в соответствии с нормами ЕАЭС.
Объем как локальных, так и международных заказов формировали не только физические лица, но и малый и средний бизнес: магазины мобильной техники, одежды, а также предприниматели, занимающиеся перепродажей товаров.
Значительный рост зафиксирован во всех транзакциях по внутренним банковским картам, включая ArCa-Mir. Их оборот увеличился на 83% и достиг 70,4 млрд драмов. Однако для покупок за пределами Армении эти карты почти не использовались. Рыночная доля ArCa осталась низкой, увеличившись с 9,8% до 10% в 2024 году.
Объем транзакций по картам Visa и Mastercard также значительно вырос. Операции, проведенные с карточками Visa, выпущенными армянскими банками, достигли 680,8 млрд драмов (рост на 70%), а по карточкам Mastercard — 213,3 млрд драмов (рост на 88%).
В то же время онлайн-покупки по картам «Мир» резко сократились — с 1,736 млрд драмов до 85 млн драмов (без учета ArCa-Mir). С 1 апреля 2024 года большинство армянских банков, за исключением «ВТБ-Армения», прекратили обслуживание карт «Мир» из-за западных санкций.
Объем электронной торговли рассчитан на основе данных о платежах за товары и услуги через виртуальные POS-терминалы.