10 Մարտ 2025 - 07:53 AMT
Գերմանիայի խոշորագույն օդանավակայաններում մարտի 10-ին սկսվել է 24-ժամյա նախազգուշական գործադուլը։ Գործադուլին մասնակցելու կոչ է արել գերմանական Ver.di արհմիությունը՝ ներառելով օդանավակայանների օպերատորներին, ցամաքային սպասարկման աշխատակիցներին և ավիացիոն անվտանգության ծառայություններին։
Գործադուլն ընդգրկել է Բեռլին-Բրանդենբուրգ, Շտուտգարտ, Քյոլն/Բոնն, Դյուսելդորֆ, Դորտմունդ, Մյունխեն, Համբուրգ, Ֆրանկֆուրտ, Հանովեր, Բրեմեն և Լայպցիգ/Հալլե օդանավակայանները։ Վեցե և Կառլսրուե/Բադեն-Բադեն օդանավակայաններում գործադուլին միացել են միայն ավիացիոն անվտանգության աշխատակիցները, որոնք վերահսկում են ուղևորներին, անձնակազմին, բեռներն ու ապրանքները, ինչպես նաև սպասարկման ծառայությունները, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Գերմանիայի օդանավակայանների միավորում ADV-ի գնահատմամբ՝ Ver.di-ի նախաձեռնած գործադուլի պատճառով չեղարկվելու է ավելի քան 3400 չվերթ, ինչը կազդի մոտ 510,000 ուղևորի վրա։ Արհմիությունը պահանջում է աշխատավարձերի 8%-անոց բարձրացում (ոչ պակաս, քան 350 եվրո ամսական), հավելավճարների ավելացում ծանր աշխատանքների համար և լրացուցիչ հանգստյան օրեր։ Ver.di-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ գործադուլը նպատակ ունի «բարելավել մոտ 25,000 աշխատակցի աշխատանքային պայմանները»։
Մարտի 9-ին, ընդհանուր գործադուլից մեկ օր առաջ, Համբուրգի օդանավակայանում տեղի է ունեցել չհայտարարված գործադուլ ցամաքային սպասարկման աշխատակիցների կողմից։ Օդանավակայանի ներկայացուցչի խոսքով, որը խոսել է dpa գործակալության հետ, նախատեսված 144 ժամանող և 139 մեկնող չվերթներից միայն 10-ն է իրականացվել առավոտյան ժամերին, իսկ մնացածը չեղարկվել են։ Սա ազդել է մոտ 40,000 ուղևորի վրա։
NDR հեռուստաալիքի տվյալներով՝ բազմաթիվ ուղևորներ դժվարությունների են բախվել, քանի որ արդեն հանձնել էին իրենց ուղեբեռը, սակայն չէին կարող այն հետ ստանալ։
Գերմանիայի օդային երթևեկության կառավարման ծառայության տվյալներով՝ սովորական օրերին երկրի օդանավակայաններում իրականացվում է մոտ 6000 թռիչք և վայրէջք, ինչպես նաև մոտ 3000 տարանցիկ թռիչք գերմանական օդային տարածքով։

10 Март 2025 - 08:53 AMT
В крупнейших аэропортах Германии в понедельник, 10 марта, стартовала 24-часовая предупредительная забастовка. К участию в протесте сотрудников аэропортов, работников наземных служб и авиационной безопасности призвал немецкий профсоюз Ver.di.
Акция охватила воздушные гавани Берлина-Бранденбурга, Штутгарта, Кельна/Бонна, Дюссельдорфа, Дортмунда, Мюнхена, Гамбурга, Франкфурта-на-Майне, Ганновера, Бремена и Лейпцига/Галле. В аэропортах Веце и Карлсруэ/Баден-Баден забастовку проводят только сотрудники авиационной безопасности, занятые в контроле пассажиров, персонала, грузов и товаров, а также в сервисных службах, сообщает DW.
По оценке объединения немецких аэропортов ADV, из-за протестов, инициированных Ver.di, будет отменено свыше 3400 рейсов, что затронет около 510 000 пассажиров. Профсоюз настаивает на повышении заработной платы на 8%, но не менее чем на 350 евро в месяц, увеличении надбавок за тяжелые условия труда и предоставлении дополнительных выходных дней. В заявлении Ver.di отмечается, что забастовка направлена на «улучшение условий труда примерно 25 000 сотрудников».
За день до объявления масштабной акции, 9 марта, в аэропорту Гамбурга прошла стихийная забастовка наземного персонала. По словам представителя аэропорта, заявившего об этом агентству dpa, из 144 запланированных прилетов и 139 вылетов удалось выполнить лишь 10 рейсов в утренние часы, а остальные были отменены. Это затронуло около 40 000 пассажиров.
По информации телеканала NDR, многие путешественники столкнулись с проблемами, так как уже сдали багаж, но не могли его получить обратно.
Согласно данным Немецкой службы управления воздушным движением, в обычный день аэропорты Германии обрабатывают около 6000 взлетов и посадок, а также порядка 3000 транзитных перелетов через немецкое воздушное пространство.