11 Մարտ 2025 - 08:46 AMT
Հայաստանից Վրաստան արտահանվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը 2024-ին զգալիորեն նվազել է։ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տվյալներով՝ այս տարվա ընթացքում արտահանվել է մոտ 73 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, մինչդեռ 2022-ին այդ ցուցանիշը կազմել էր ռեկորդային 365 մլն, իսկ 2023-ին՝ մոտ 145 մլն կՎտ/ժ։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը տարեկան մինչև 100 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա է ներկրում Վրաստանից։
2022 թվականից ի վեր, երբ Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի շուկան սկսեց անցնել լիբերալ մոդելի, Վրաստանի ուղղությամբ արտահանումը ակտիվացել է, սակայն ներկայում էլեկտրաէներգիայի առևտրի ծավալները (երկու ուղղություններով) մնում են տարեկան 200 մլն կՎտ/ժ սահմանում՝ բացառությամբ 2022-ի, գրում է Sputnik Արմենիան։
2024-ին էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր արտադրությունը Հայաստանում կազմել է 9․2 մլրդ կՎտ/ժ, իսկ Վրաստանում՝ 14․2 մլրդ, ինչը նշանակում է, որ երկու երկրները միմյանց վաճառում են իրենց արտադրած էլեկտրաէներգիայի ընդամենը 1%-ը։
Այս սահմանափակ առևտրի հիմնական խոչընդոտը ենթակառուցվածքների բացակայությունն է։ Հայաստանի և Վրաստանի էներգահամակարգերը գործում են մեկուսացված ռեժիմով. հայկական ցանցը սինխրոնացված է իրանականի, իսկ վրացականը՝ ռուսականի հետ։ Այս պատճառով, եթե Վրաստանը ցանկանում է էլեկտրաէներգիա գնել Հայաստանից, ստիպված է նախ անջատել իր ցանցի մի հատվածը և հարմարեցնել դրա հաճախականությունը, ապա նորից միացնել այն ընդհանուր համակարգին։
Խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է կառուցել սահմանային ենթակայան, որը կկարողանա երկու համակարգերի միջև կամրջի դեր կատարել։ Այն պետք է պարունակի հաստատուն հոսանքի ներդիր, որը թույլ կտա իրական ժամանակում փոխանակել էլեկտրաէներգիան՝ առանց լրացուցիչ գործողությունների։ Ենթակայանի կառուցման ֆինանսավորումը պետք է ապահովի գերմանական KfW բանկը, սակայն մինչ այժմ անցկացված մրցույթները արդյունք չեն տվել, իսկ նոր մրցույթի ժամկետների վերաբերյալ հստակ տեղեկություն դեռևս չկա։
Վրաստանն արդեն նմանատիպ ենթակառուցվածքներ ունի Թուրքիայի հետ, ինչը զգալիորեն մեծացնում է երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հնարավորությունները։ Սա նշանակում է, որ Վրաստանը տեսականորեն կարող է նաև վերարտահանել Հայաստանից գնված էլեկտրաէներգիան Թուրքիա՝ կախված այդ երկրի շուկայական գներից։
Հայաստանի և Վրաստանի համապատասխան մարմինները քննարկում են էլեկտրաէներգիայի ազատ առևտրի հնարավորությունը, ինչը կնվազեցնի վարչարարական խոչընդոտները։ Դրա իրագործման համար անհրաժեշտ կլինի ոչ միայն ենթակայանի կառուցումը, այլև նոր բարձրավոլտ լարման գծի տեղադրում։

Объем экспорта электроэнергии из Армении в Грузию существенно сократился в 2024 году. По данным Комиссии по регулированию общественных услуг Армении, на данный момент экспортировано около 73 млн кВт/ч. В 2022 году этот показатель достиг рекордных 365 млн кВт/ч, а в 2023 году составил около 145 млн кВт/ч. В то же время Армения ежегодно импортирует до 100 млн кВт/ч электроэнергии из Грузии.
С 2022 года, когда энергетический рынок Армении начал переход к либеральной модели, экспорт в Грузию активизировался. Однако общий объем торговли электроэнергией в обоих направлениях остается на уровне 200 млн кВт/ч в год, за исключением 2022 года, сообщает Sputnik Армения.
В 2024 году объем производства электроэнергии в Армении составил 9,2 млрд кВт/ч, а в Грузии – 14,2 млрд кВт/ч. Это означает, что обе страны обмениваются всего 1% от общего производства.
Главным препятствием для увеличения торговли является отсутствие необходимой инфраструктуры. Энергосистемы Армении и Грузии функционируют изолированно: армянская сеть синхронизирована с иранской, а грузинская – с российской. Из-за этого, чтобы закупить электроэнергию в Армении, Грузии необходимо временно отключать часть своей сети, корректировать частоту, а затем повторно подключаться к основной системе.
Решением проблемы может стать строительство пограничной подстанции, которая обеспечит связь между двумя энергосистемами. Она должна включать вставку постоянного тока (DC interconnector), позволяющую обмениваться электроэнергией в реальном времени без необходимости дополнительных действий. Финансировать проект должен был немецкий банк KfW, однако прошедшие тендеры не дали результатов, а сроки нового конкурса пока неизвестны.
Грузия уже имеет подобную инфраструктуру на границе с Турцией, что значительно расширяет возможности обмена электроэнергией между двумя странами. Теоретически это также означает, что Грузия может реэкспортировать армянскую электроэнергию в Турцию в зависимости от рыночных цен.
Компетентные органы Армении и Грузии обсуждают свободную торговлю электроэнергией, что позволило бы снизить административные барьеры. Однако для этого потребуется не только строительство подстанции, но и прокладка новой высоковольтной линии электропередачи.