12 Մարտ 2025 - 08:14 AMT
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով կոլեգիայից հայտնել են, որ 2024 թվականին ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 6.3%-ով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Փոխադարձ առևտրի բաշխվածությունն ըստ երկրների հետևյալն է.
• Ռուսաստան – 55%,
• Բելառուս – 28.5%,
• Ղազախստան – 11.4%,
• Հայաստան – 3.6%,
• Ղրղզստան – 1.6%։
«2024 թվականի արդյունքներով ԵԱՏՄ-ի ընդհանուր առևտրի մեջ անդամ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի մասնաբաժինը կազմել է 17%։Հայաստանի Հանրապետության մասով, փոխադարձ առևտրի մասնաբաժինը 2024 թվականին կազմել է երկրի արտաքին առևտրի ընդհանուր ծավալի 25.6%»,- նշվում է հանձնաժողովի պատասխանում։
Հայաստանի առևտրային համագործակցության շրջանակում ԵԱՏՄ երկրների հետ արտահանման բաշխվածությունը հետևյալն է.
• Ռուսաստան – 94.6%,
• Բելառուս – 3.4%,
• Ղազախստան – 1.6%,
• Ղրղզստան – 0.4%։
Հայաստանի ներմուծման կառուցվածքը ԵԱՏՄ երկրներից ևս ցույց է տալիս, որ հիմնական ներմուծումը կատարվել է Ռուսաստանից՝ 98.5%, իսկ մնացած 1.5%-ը բաժին է ընկել Բելառուսին (1%), Ղազախստանին (0.5%) և Ղրղզստանին (0.01%)։
Հայաստանի արտահանման ապրանքային կառուցվածքում ԵԱՏՄ ուղղությամբ 44%-ը կազմել են մեքենաները, սարքավորումները և տրանսպորտային միջոցները, իսկ 23.7%-ը՝ պարենային և գյուղատնտեսական ապրանքները։

Коллегия по торговле Евразийской экономической комиссии сообщила, что в 2024 году объем взаимной торговли между странами ЕАЭС вырос на 6,3% по сравнению с прошлым годом, передает «Арменпресс».
Распределение взаимной торговли между странами ЕАЭС выглядело следующим образом:
- Россия – 55%
- Беларусь – 28,5%
- Казахстан – 11,4%
- Армения – 3,6%
- Киргизия – 1,6%
«По итогам 2024 года доля взаимной торговли в общем объеме торговли ЕАЭС составила 17%. В случае Армении торговля со странами ЕАЭС заняла 25,6% от общего объема внешней торговли страны», – говорится в отчете комиссии.
Структура экспорта Армении в страны ЕАЭС была следующей:
- Россия – 94,6%
- Беларусь – 3,4%
- Казахстан – 1,6%
- Киргизия – 0,4%
Импорт Армении из стран ЕАЭС также был сосредоточен в основном на России – 98,5% от общего объема. Оставшиеся 1,5% распределились между Беларусью (1%), Казахстаном (0,5%) и Киргизией (0,01%).
В структуре экспорта Армении в страны ЕАЭС 44% составили машины, оборудование и транспортные средства, а 23,7% – продовольственные и сельскохозяйственные товары.