Համաշխարհային բանկը 2025-2029 թթ․ Հայաստանին տրամադրելու է երկրի տնտեսության զարգացմանը և կառավարման որակի բարելավմանը միտված բազմակողմանի աջակցություն, որը նախատեսված է համագործակցության նոր՝ հնգամյա ծրագրով։ Այն տարեսկզբին հաստատել է Համաշխարհային բանկի խմբի գործադիր տնօրենների խորհուրդը: Այդ մասին հայտնել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ Համաշխարհային բանկի խումբն առաջիկա հինգ տարիներին 1.7 մլրդ դոլարի նպատակային վարկավորում է հատկացնելու Հայաստանին
Այս նոր ռազմավարությունը, որը հաստատվել է Համաշխարհային բանկի խմբի գործադիր տնօրենների խորհրդի կողմից տարեսկզբին, ներկայացված է «Երկրի գործընկերության շրջանակ» փաստաթղթում։
Համաշխարհային բանկի աջակցության հիմնական նպատակներն են աղքատության նվազեցումը, տնտեսական աճի խթանումը և Հայաստանի տնտեսության կայունության ամրապնդումը։ Ծրագրի առանցքում կլինի ավելի որակյալ աշխատատեղերի ստեղծումը, մարդկային կապիտալի զարգացման խթանումը և երկրի տնտեսական դիմակայունության բարձրացումը։
Ներդրումային ծրագրերը կիրականացվեն Համաշխարհային բանկի խմբի երեք հիմնական կառույցների միջոցով՝ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի (ՎԶՄԲ), Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) և Բազմակողմ ներդրումների երաշխավորման գործակալության (ԲՆԵԳ) մասնակցությամբ։ Հնգամյա համագործակցության շրջանակում Հայաստանին հատկացվելիք վարկավորման ընդհանուր գումարը կկազմի 1.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
Գեգինատը նշել է, որ ծրագիրն ուղղված է հիմնականում աշխատանքային շուկայում խոցելի խմբերին, այդ թվում՝ կանանց և երիտասարդներին, որոնք չեն ներգրավված կրթական կամ վերապատրաստման գործընթացներում։ Ընդգծված ուշադրություն կդարձվի նաև սոցիալական պաշտպանության համակարգի կատարելագործմանը՝ ճգնաժամային իրավիճակներում բնակչության կարիքավոր խմբերին ավելի արդյունավետ աջակցություն տրամադրելու համար։
Բացի այդ, միջոցներ կուղղվեն կլիմայական կայունության ապահովմանը, պետական կառավարման բարելավմանը և ինստիտուցիոնալ համակարգերի զարգացմանը, ինչը Հայաստանի բնակչությանը երկարաժամկետ կտրվածքով կբերի կայուն օգուտներ։
Նշվել է նաև, որ Համաշխարհային բանկն աշխատում է Հայաստանի կառավարության հետ՝ հանրային հաստատությունների կարողությունները ամրապնդելու նպատակով։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում պետական ֆինանսների կառավարման բարելավմանը, ռազմավարական պլանավորմանը, մարդկային ռեսուրսների կառավարմանը և կառավարման բարեփոխումների մշակմանը։
Արդարադատության համակարգի բարելավման նպատակով մշակվում է աջակցության հատուկ փաթեթ, որը միտված կլինի ծառայությունների մատչելիության և արդյունավետության բարձրացմանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե իչպե՞ս է վերահսկվելու ծրագրի ֆինանսական միջոցների արդյունավետ օգտագործումը՝ Գեգինատն ասել է, որ ծրագրի հաջող իրականացման համար կձեռնարկվեն մի շարք միջոցներ՝ ներառյալ հանրային ներդրումների կառավարման բարելավումը, կոռուպցիայի կանխարգելման մեխանիզմների կատարելագործումը, ինչպես նաև տվյալների վերլուծության և հրապարակայնության բարձրացումը։
Այս քայլերը կոչված են ապահովելու ֆինանսական միջոցների թափանցիկ և արդյունավետ կառավարում՝ նպաստելով Հայաստանի հետ Համաշխարհային բանկի գործընկերության արդյունավետության բարձրացմանը։

Всемирный банк окажет Армении многопрофильную финансовую поддержку, направленную на развитие экономики и улучшение системы государственного управления, в рамках новой пятилетней программы партнерства на 2025-2029 годы. Программу утвердил в начале года Совет исполнительных директоров Всемирного банка, сообщила директор ВБ в Армении Каролин Гегинат, передает «Арменпресс».
По ее словам, Всемирный банк в течение ближайших пяти лет выделит Армении $1,7 млрд целевого кредитования.
Эта новая стратегия изложена в документе «Рамки партнерства с страной» и нацелена на снижение уровня бедности, стимулирование экономического роста и укрепление устойчивости экономики Армении. Основными приоритетами станут создание качественных рабочих мест, развитие человеческого капитала и повышение экономической адаптивности страны.
Инвестиционные программы будут реализовываться при участии трех ключевых структур Всемирного банка: Международного банка реконструкции и развития (МБРР), Международной финансовой корпорации (МФК) и Агентства многостороннего гарантия инвестиций (АМГИ).
Гегинат отметила, что программа ориентирована на уязвимые группы на рынке труда, включая женщин и молодежь, не вовлеченных в образовательный или профессиональный процесс. Особое внимание будет уделено совершенствованию системы социальной защиты, чтобы в кризисных ситуациях оказывать более эффективную поддержку нуждающимся.
Кроме того, средства будут направлены на обеспечение климатической устойчивости, улучшение государственного управления и развитие институциональных систем, что принесет долгосрочные выгоды населению Армении.
Всемирный банк также сотрудничает с правительством Армении для укрепления государственных институтов. Особое внимание уделяется улучшению управления государственными финансами, стратегическому планированию, кадровой политике и реформам в области управления.
В рамках программы разрабатывается специальный пакет поддержки для реформирования судебной системы Армении, направленный на повышение доступности и эффективности государственных услуг.
Отвечая на вопрос о контроле за эффективностью использования финансовых средств, Гегинат подчеркнула, что для успешной реализации программы предусмотрен ряд мер, включая улучшение управления государственными инвестициями, совершенствование антикоррупционных механизмов и повышение прозрачности данных.
Эти шаги направлены на обеспечение прозрачного и эффективного управления финансами, что усилит эффективность партнерства Всемирного банка с Арменией.