Կառավարությունը բացասական եզրակացություն է տվեց ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգի կիրառությունը չեղարկելու մասին օրենսդրական փոփոխությունների նախագծին։
Նախագիծը ՀՀ կառավարության քննարկման էր ներկայացրել «Հայաստան» խմբակցությունը` առաջարկելով համապատասխան փոփոխություններ կատարել «Հարկային օրենսգրքում», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը հայտնել է, որ եկամուտների հայտարարագրման չեղարկումը հակասում է հաստատված քաղաքականությանը։
«Նախագիծը չի բխում ՀՀ կառավարության 2021–2026 թթ. ծրագրով սահմանված քաղաքականության ուղղություններից, ըստ որի` ներդրվելու է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման գործուն համակարգ, որը կնպաստի նաև միջազգային պրակտիկայում լայնորեն կիրառվող «սոցիալական կրեդիտների» համակարգի ներդրմանը»,– նշել են նախարարությունից։
Վարձու աշխատողները, ինչպես նաև քաղաքացիաիրավական պայմանագրերով եկամուտ ստացող քաղաքացիները պետք է հայտարարագիր ներկայացնեին մինչև մայիսի 1-ը, սակայն այդ ժամկետը հետագայում երկարաձգվել է մինչև նոյեմբեր։
Հայտարարագիր ներկայացրած անձինք, եթե իրականացրել են սոցիալական ծախսեր, կարող են օգտվել մինչև 100 հազար դրամի չափով փոխհատուցման իրավունքից։

13 Март 2025 - 10:38 AMT
Правительство Армении дало отрицательное заключение по законопроекту, предусматривающему отмену обязательного декларирования доходов физических лиц.
Документ был вынесен на обсуждение оппозиционной фракцией «Армения», предложившей внести соответствующие изменения в Налоговый кодекс, сообщает Sputnik Армения.
Министерство финансов заявило, что отказ от декларации доходов противоречит утвержденной политике правительства.
«Проект не соответствует направлениям, закрепленным в программе правительства на 2021–2026 годы, согласно которой будет внедрена эффективная система декларирования доходов физических лиц. Она также поспособствует введению широко применяемой в международной практике модели "социальных кредитов"», – отметили в министерстве.
Наемные работники, а также граждане, получающие доход по гражданско-правовым договорам, должны были подать декларации до 1 мая, но срок продлили до ноября.
Лица, подавшие декларации и совершившие социальные расходы, могут получить компенсацию до 100 000 драмов.