Բելգիան կարող է լոգիստական կենտրոն դառնալ Հայաստանի համար եւ «պատուհան բացել դեպի Եվրոպա»,- երեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է Բելգիայի Վալլոնիայի նահանգի Արտաքին առեւտրի եւ ներդրումների գործակալության գլխավոր տնօրեն Ֆիլիպ Սյունենը: Նա նշել է, որ հայ-բելգիական երկկողմանի ֆորումի շրջանակներում UNIDO-ի (արդյունաբերական զարգացման ՄԱԿ-ի կազմակերպություն) հետ միասին քննարկվել է բիզնեսի ոլորտում հայ-բելգիական համագործակցության ընդլայնման ծրագիր: «Ծրագիրը ենթադրում է ռուսական եւ եվրոպական շուկաներ հայկական ապրանքների արտահանման թեթեւացում: Բելգիան կարող է պատուհան հանդիսանալ Հայաստանի համար միջազգային շուկա դուրս գալու տեսանկյունից»,- ընդգծել է Սյունենը:
Նա հայտնել է, որ հայ եւ բելգիացի ձեռնարկատերերը քննարկում են 100 հազար եվրո արժողությամբ համագործակցության ծրագիր, որն ուղղված է լինելու շուկայի երկկողմանի ուսումնասիրմանը: Նա նաեւ նշել է, որ 6 ամսյա ժամկետով ծրագրի մեջ ընդրկված են 10 հայկական եւ 10 վալլոնական ձեռնարկություններ: «100 հազար եվրո արժողությամբ այս ծրագրի ֆինանսավորումը կատարվելու է UNIDO-ի եւ Վալլոնիայի Արտաքին առեւտրի եւ ներդրումների գործակալության հետ համատեղ»,- ասել է նա:
Սյունենը նշել է, որ համատեղ ծրագիրը հիմնականում ներառելու է սննդի արդյունաբերության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, թանկարժեք քարերի առեւտրի ոլորտները:
Ուղղակի ներդրումները Հայաստանում 2008-ին կազմել են 3.6 մլն դոլար, ինչը 2.5 տոկոսով շատ է 2007-ի տվյալներից, այս տարվա ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 18.65 մլն դոլար, արտահանումը` 9.1 մլն դոլար, ներկրումը` 9.5 մլն դոլար:
Երեւանում երկօրյա այցով գտնվում է բելգիական պատվիրակությունը, որի մեջ մտնում են 11 ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Պատվիրակությունը գլխավորում է Բելգիայի Վալլոնիայի նահանգի Արտաքին առեւտրի եւ ներդրումների գործակալության գլխավոր տնօրեն Ֆիլիպ Սյունենը: Հայկական կողմը ներկայացնում են Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը եւ Ռուսաստանում Բելգիայի դեսպանատան կոմերցիոն ատաշե Իվան Կորսակը:

Бельгия может стать логистическим регионом для Армении и откроет ей «дверь в Европу», заявил журналистам во вторник генеральный директор Агентства по внешней торговле и инвестициям бельгийского региона Валлонии Филипп Сюнен. Он отметил, что рамках двухдневного армяно-бельгийского бизнес-форума обсуждена программа по расширению армяно-бельгийского сотрудничества в области бизнеса совместно с UNIDO (Организации ООН по промышленному развитию). «Программа предполагает облегчение вывоза армянских товаров на российский и европейские рынки. Бельгия может стать дверью для Армении с точки зрения выхода на международные рынки»,- подчеркнул Сюнен.
Сюнен сообщил, что армянские и бельгийские предприниматели обсуждают программу сотрудничества стоимостью в 100 тыс. евро, которые будут направлены на двустороннее исследование рынков. Он также отметил, что в программу сроком на шесть месяцев будут вовлечены 10 армянских и 10 валлонских предприятий. «Финансирование этой программы стоимостью в 100 тысяч евро будет финансироваться совместно с UNIDO и Агентством внешней торговли и инвестиций Валдонии»,- сказал он.
Сюнен отметил, что совместная программа будет включать в основном сферу пищевой промышленности, информационных технологий, сельского хозяйства, торговли драгоценными камнями.
Прямые инвестиции в Армению в 2008 году составили 3,6 млн.долларов, что на 2,5% больше 2007 года, товарооборот за этот же период составил 18, 65 млн. долларов, при этом экспорт – 9,1 млн. долларов, а импорт – 9,5 млн. долларов.
В Ереване с двухдневным рабочим визитом находится бельгийская делегация, в которую входят представители из 11 компаний. Делегацию возглавляет генеральный директор Агентства по внешней торговле и инвестициям бельгийского региона Валлонии Филип Сюнен. Армянскую сторону представляют Генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян и коммерческий атташе посольства Бельгии в России Иван Корсак.