Հայաստանը միջազգային կապիտալի շուկայում թողարկել է 750 մլն ԱՄՆ դոլարի եվրոպարտատոմսեր։ Տեղաբաշխումը կայացել է մարտի 5-ին և հաջող ընթացք է ունեցել, ֆինանսների նախարարությունն այդ մասին հայտնել է մարտի 14–ին։
Ստացված միջոցներն ուղղվելու ենպետական բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորմանը։
Եվրոպարտատոմսերի մարման ժամկետը 10 տարի է, իսկ եկամտաբերությունը՝ 7.1%։ Նոր եվրապարտատոմսերի արժեկտրոնի եկամտաբերությունը կազմում է 6.75%:
Սա Հայաստանի կողմից եվրոպարտատոմսերի հինգերորդ թողարկումն է միջազգային շուկայում։ Ըստ նախարարության՝ այս գործընթացը նախատեսված է 2025 թ-ի պետական բյուջեի մասին օրենքով և ներառված է 2025 թ-ի փոխառությունների ծրագրում։
Հասարակական գործիչ Արթուր Դանիելյանը եվրոպարտատոմսերի այս թողարկումը բնութագրել է որպես «խաղաղության պայմանագրի զիջումների համար գին»: Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«750,000,000 դոլարն էր գինը խաղաղության պայմանագրի զիջումների համար: Ուղիղ էդքանի պարտատոմս է թողարկել ՀՀ-ն մարտի 12-ին ու հույժ գաղտնի է պահել ինֆորմացիան: Գաղտնի էր դա, քանի որ նույնիսկ մեծ ջանքեր դնելով հնարավոր չէ ուղիղ կապը չտեսնել մարտի 12-ին պարտք ուզելու ու դրա հաջորդ օրը Ադրբեջանին զիջումների մասին հայտնելու մեջ»,–գրել էր նա՝ հրապարակելով նաև թողարկման կոդը։
ACSES վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Հայկազ Ֆանյանն էլ նշել է, որ տարօրինակ է նախարարության ուշացած հաղորդագրությունը, թեև մասնագիտական շրջանակները տեղյակ են եղել, հայտնում է Factor.am-ը։
«Պարտատոմսերը նորմալ տեղաբաշխվել են։ Պահանջարկը 2․6 մլրդ դոլար է եղել, և 750 մլն դոլարն արդեն խոսում է նորմալ տեղաբաշխման մասին։ Եթե համադրենք Թուրքիայի հետ, ապա լավ պայմաններ են»,- ասել է Ֆանյանը։

Армения выпустила еврооблигации на сумму $750 млн на международном рынке капитала. Размещение состоялось 5 марта, и, по заявлению Министерства финансов, прошло успешно. Однако ведомство объявило об этом лишь 14 марта.
Вырученные средства направлены на покрытие дефицита государственного бюджета.
Еврооблигации имеют 10-летний срок погашения и доходность 7,1%, при купонной ставке 6,75%. Это пятый выпуск еврооблигаций Арменией на международном рынке. В министерстве отметили, что этот процесс предусмотрен законом о государственном бюджете на 2025 год и включен в программу заимствований на 2025 год.
Общественный деятель Артур Даниелян назвал выпуск еврооблигаций «ценой уступок в мирном договоре», написав об этом в Facebook.
«750 000 000 долларов — именно столько стоили уступки по мирному договору. Армения выпустила еврооблигации ровно на эту сумму 12 марта и держала информацию в строжайшей тайне. Это засекретили, потому что невозможно не заметить прямую связь между взятием долга 12 марта и объявлением об уступках Азербайджану на следующий день», — написал он, указав код выпуска.
Экономист Айказ Фанян, глава аналитического центра ACSES, также отметил задержку в сообщении Министерства финансов, хотя профессиональные круги знали о выпуске, сообщает Factor.am .
«Облигации размещены успешно. Спрос составил 2,6 млрд долларов, а объем размещения в 750 млн долларов свидетельствует о нормальном распределении. Если сравнивать с Турцией, условия вполне приемлемые», — отметил Фанян.
МИД Армении объявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее несогласованным статьям, и мирное соглашение готово к подписанию. Армения заявила о готовности начать консультации по срокам и месту подписания. В то же время Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о датах встречи пока преждевременно.