Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում հայտնել է, որ 2024–ին ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունն աճել է 154 տոկոսով։
Նա ընդգծել է, որ հատկապես Ռուսաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը մեծ աճ է գրանցել՝ 156․5 տոկոս, իսկ Բելառուսի հետ՝ 109․1 տոկոս, հայտնում է Aysor.am-ը։
Պապոյանի խոսքով, Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ առևտրաշրջանառությունը որոշ չափով նվազել է․ մասնավորապես, Ղազախստանի հետ այն կազմել է 76․4 տոկոս, իսկ Ղրղզստանի դեպքում՝ 50․1 տոկոս։
«Ղազախստանը 110-ից դարձել է 84 մլն, Ղրղզստանը՝ 29-ից 14,6 մլն։ Բելառուսի դեպքում՝ 188-ից 205, ՌԴ-ն 7․9 մլրդից 12․4 մլրդ է դարձել»,- նշել է նախարարը։
Պապոյանը պարզաբանել է, որ Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ առևտրաշրջանառության նվազման հիմնական պատճառը ավտոմեքենաների առևտուրն է, որը որոշակիորեն սահմանափակվել է ՌԴ-ի կողմից ընդունված կարգավորումների արդյունքում։

На внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции министр экономики Геворг Папоян сообщил о 154%-ном увеличении товарооборота с странами ЕАЭС в 2024 году.
Он подчеркнул, что товарооборот с Россией значительно вырос на 156,5%, а с Беларусью увеличился на 109,1%, сообщает Aysor.am.
По словам Папояна, товарооборот с Казахстаном и Кыргызстаном несколько снизился: с Казахстаном он составил 76,4%, а с Кыргызстаном — 50,1%.
«Казахстан снизился со 110 до 84 миллионов, Кыргызстан — с 29 до 14,6 миллиона. В случае Беларуси он увеличился со 188 до 205 миллионов, а России — с 7,9 миллиарда до 12,4 миллиарда», — отметил министр.
Папоян пояснил, что основной причиной снижения товарооборота с Казахстаном и Кыргызстаном является торговля автомобилями, которая была несколько ограничена из-за принятых Россией нормативных актов.