«Սուրմալու» մետրոյի կայարանի կառուցման համար անհրաժեշտ տեխառաջադրանքը մշակվել և հաստատվել է մասնագիտական խմբի կողմից։ Այդ մասին Երևանի ավագանու մարտի 18-ի նիստում հայտնել է «Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակի» տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անետա Բաբայանը։
Նա պատասխանել է ավագանու անդամ Արման Բաբաջանյանի հարցին՝ անդրադառնալով Փեթակ-Սուրմալու հատվածում մետրոյի կայարանի կառուցման ընթացքին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բաբայանը նշել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է մրցույթ հայտարարել՝ տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրության մեկնարկի համար։ Նրա խոսքով՝ ուսումնասիրությունն ու հայեցակարգ-նախագծի կազմման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել ընթացիկ տարում։
Բացի այդ, ներդրումային ծրագիր է մշակվել, որը կներկայացվի կառավարության քննարկմանը՝ շինարարության ֆինանսավորման հաստատման համար։

18 Март 2025 - 10:06 AMT
Техническое задание на строительство станции метро «Сурмалу» разработано и утверждено профессиональной группой. Об этом сообщила Анета Бабаян, исполняющая обязанности директора «Офиса реализации инвестиционных программ градостроительства Еревана», на заседании Совета старейшин 18 марта.
Она ответила на вопрос члена Совета Армана Бабаджаняна о ходе строительства станции метро в районе Петак-Сурмалу, сообщает «Арменпресс».
Бабаян отметила, что в ближайшее время планируется объявить конкурс для запуска технико-экономического исследования. По ее словам, исследование и разработка концептуального проекта должны завершиться в текущем году.
Кроме того, разработана инвестиционная программа, которая будет представлена на обсуждение правительства для утверждения финансирования строительства.