19 Մարտ 2025 - 09:00 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսազրույցից հետո հրահանգել է դադարեցնել Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքի հարվածները։ Այդ մասին հայտնել են Կրեմլի մամուլի ծառայությունից։
«Զրույցի ընթացքում Դոնալդ Թրամփն առաջարկել է, որ հակամարտության կողմերը 30 օրով հրաժարվեն հարվածներից էներգետիկ օբյեկտներին։ Վլադիմիր Պուտինը դրական է արձագանքել այս նախաձեռնությանը և անմիջապես համապատասխան հրաման տվել ռուսական զորքերին», — նշված է հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Այս համատեքստում Ռուսաստանի առաջնորդը կարևորել է Ուկրաինայում պարտադիր զորակոչի դադարեցումը և Ուկրաինայի զինված ուժերի վերազինման գործընթացի դադարեցումը։
Բացի այդ, Պուտինը նշել է, որ հակամարտության սրման կանխման և դիվանագիտական կարգավորման հիմնական պայմանը մնում է Կիևին օտարերկրյա ռազմական օգնության դադարեցումը և հետախուզական տվյալների փոխանցման դադարեցումը։
Մարտի 18–ի երեկոյան Պուտինն ու Թրամփը երկրորդ անգամ ամսվա ընթացքում հեռախոսազրույց են ունեցել, որը տևել է մոտ երկու ժամ։ Բացի ուկրաինական ճգնաժամից, նախագահները քննարկել են երկկողմ հարաբերություններն ու միջազգային իրավիճակը։

Президент России Владимир Путин после беседы с американским лидером Дональдом Трампом распорядился остановить удары по объектам энергетической инфраструктуры Украины. Об этом заявили в пресс-службе Кремля.
«В ходе беседы Дональд Трамп выдвинул предложение о взаимном отказе сторон конфликта от ударов на 30 дней по объектам энергетической инфраструктуры. Владимир Путин положительно откликнулся на эту инициативу и сразу дал российским военным соответствующую команду», — говорится в заявлении, по сообщению РИА Новости.
В этом контексте российский лидер подчеркнул, что на Украине необходимо прекратить принудительную мобилизацию и поставки вооружения для ВСУ.
Кроме того, Путин указал, что ключевым условием для предотвращения эскалации конфликта и продвижения дипломатического урегулирования остается прекращение иностранной военной помощи Киеву и передача разведданных украинской стороне.
Во вторник вечером состоялся второй за месяц телефонный разговор Путина и Трампа, который длился около двух часов. Помимо украинского кризиса, президенты обсудили двусторонние отношения и международную ситуацию.