Այսօր ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել «Զարգացման հայկական գործակալություն» ՓԲԸ-ի խորհրդի նիստ, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Ներկայացնելով գործակալության 2009թ. եռամսյակային հաշվետվությունը` գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը զեկուցել է նաեւ նախորդ նիստի հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին, նշել, որ 2009թ. ծրագրում ընդգրկված միջոցառումներում հստակ նշված են դրանց նպատակները, ակնկալվող արդյունքները եւ իրականացման պատասխանատուները:
Խորհուրդը քննարկել է ապրանքների արտահանման խթանման եւ նոր շուկաների ուսումնասիրման միջոցառումների ծրագիրը, որով նախատեսվում է աջակցել արտահանման ներուժ ունեցող ձեռնարկություններին նոր ծրագրերի ձեւավորման հնարավորությունների գնահատման նպատակով, ինչպես նաեւ ձեռնարկել արտաքին շուկաների պահանջների հետազոտություն` արտաքին շուկայում տեղական ապրանքատեսականին առավել մրցունակ դարձնելու համար:
Նիստում քննարկվել են «Զարգացման հայկական գործակալություն» ՓԲԸ-ի 2009թ. աշխատանքային ծրագրի, գործակալության գործունեության գնահատման չափանիշների, ինչպես նաեւ ՀՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի բարելավման եւ զարգացման աջակցության հարցեր: Ներկայացվել են նաեւ «ԱրմԹեք» բարձր տեխնոլոգիաների ամենամյա համաժողովի կազմակերպման ընթացակարգի, «Շանհայ էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսի կազմակերպչական աշխատանքների ընթացքի, ինչպես նաեւ ԶՀԳ գործունեությանը վերաբերող ընթացիկ խնդիրներ:

26 Май 2009 - 15:02 AMT
На заседании Совета Армянского агентства развития, которое провел председатель Совета премьер-министр Армении Тигран Саркисян, был утвержден отчет за 2008 год, сообщает пресс-служба правительства.
Представив отчет за первый квартал 2009 года, генеральный директор Агентства Роберт Арутюнян доложил также о текущем процессе выполнения поручений, данных на прошлом заседании.
В ходе заседания были обсуждены вопросы реализации программы по стимулированию производства и изучению новых рынков сбыта для оказания содействия местным производителям, обладающим достаточными потенциалом для экспорта произведенной продукции, а также с целью изучения потребностей внешних рынков для повышения конкурентоспособности местных товаров.
Как отмечается в сообщении, на заседании были также обсуждены вопросы содействия улучшению и развитию сферы телекоммуникационных технологий. Был представлен регламент организации ежегодного конгресса высоких технологий «АрмТек», процесс организационных подготовок к международной выставке «Шанхай Экспо-2010», а также текущие проблемы, касающиеся деятельности ААР.