«Լույս» հիմնադրամըհրապարակել է վերլուծություն՝ նվիրված Երևանի 2024 թվականի բյուջեի կատարման հաշվետվությանը, որտեղ նշվում է, որ բյուջեի ծախսերը թերակատարվել են։
Համաձայն ուսումնասիրության, մայրաքաղաքի բյուջեի եկամուտների բարձրացման նպատակով ներդրվել են մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք հանրային բացասական արձագանքի են արժանացել։ Մասնավորապես, զգալիորեն ավելացվել են տեղական տուրքերի (օրինակ՝ տարբեր թույլտվությունների դիմաց գանձվող վճարների) և տեղական վճարների (օրինակ՝ ավտոկայանման վճարների) դրույքաչափերը։ Այնուամենայնիվ, 2024-ին քաղաքի փաստացի եկամուտները կազմել են 116.7 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ ընդամենը 1.6%-ով ավելի, իսկ հաստատված բյուջեի ցուցանիշից՝ 6.4%-ով պակաս։
«Եկամուտների աճն ապահովվել է միայն «հարկերի և տուրքերի» մասով, մինչդեռ «պաշտոնական դրամաշնորհները» և «այլ եկամուտները» զգալիորեն նվազել են՝ զսպելով բյուջեի ընդհանուր եկամուտների ավելացումը։
Տեղական տուրքերը, որոնք կազմում են հարկերի և տուրքերի հիմնական մասը, 2024-ին աճել են 4.1 անգամ, իսկ անշարժ գույքի հարկերը՝ 39.3%-ով։ Վերջինս պայմանավորված է 2024-ին գույքահարկի հաշվարկման նոր մեթոդի ներդրմամբ, ինչի արդյունքում հարկման բազան 2023-ի համեմատ բարձրացել է 42.9%-ով։
Տեղական վճարների աճը 79.1%-ով ապահովվել է ավտոկայանատեղիում կայանման վճարների ավելացման հաշվին։
Չնայած որոշ հարկային և տուրքային մուտքերի բարձր աճին, սեփական եկամուտների ընդհանուրը մեծացել է միայն 8.3 մլրդ դրամով՝ ցույց տալով, որ բյուջեի մուտքերը չեն համապատասխանել բյուջետային պլանավորման սպասումներին։
Մայրաքաղաքի 2024-ի բյուջեի ծախսերը թերակատարվել են։ Դրանք կազմել են 113.7 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ 2.3%-ով ավելի, սակայն 5.5%-ով պակաս՝ ճշտված պլանի, և 9.0%-ով պակաս՝ հաստատված բյուջեի ցուցանիշից։
Թերակատարվել են ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ կապիտալ ծախսերը։
Պարգևատրումների, դրամական խրախուսումների և հատուկ վճարների ծախսերը կրկնակի գերազանցել են 2023-ի ցուցանիշը։
Վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ մի շարք կենսական ծրագրեր չեն իրականացվել նախատեսված ծավալով։ Այդ ծրագրերից են՝ «Նախագծային աշխատանքների իրականացում», «Կամրջային կառուցվածքների վերականգնում և պահպանում», «Փողոցների պահպանում և շահագործում», «Փողոցների, հրապարակների և այգիների կահավորում», «Երևանի քաղաքային լուսավորություն», «Երևանի մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքների կառուցում», «Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների կառուցում և հիմնանորոգում»։
Հատկապես երկու ծրագրեր առանձնանում են հանրային մեծ կարևորությամբ․
- Չնայած իշխանությունների պնդումներին՝ մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման համար 2024-ին որևէ ծախս չի կատարվել։
- Նախադպրոցական հաստատությունների կառուցման ու վերանորոգման ծրագիրը իրականացվել է ընդամենը 35.0%-ով՝ չնայած այն կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է։
2024-ի բյուջեն ձևավորել է 3.0 մլրդ դրամի հավելուրդ, մինչդեռ ճշտված պլանով նախատեսված էր 7.1 մլրդ դրամ պակասուրդ։ Ինչպես 2023-ին, 2024-ին նույնպես բյուջեի դեֆիցիտը արհեստականորեն մեծացվել է, սակայն փաստացի ձևավորվել է եկամուտների ավելցուկ»,–ասվում է վերլուծության մեջ։
Այս ամենը, ըստ «Լույս» հիմնադրամի, փաստում է, որ քաղաքային իշխանություններին դեռևս չի հաջողվում արդյունավետ իրականացնել բյուջետային պլանավորումը։

19 Март 2025 - 12:52 AMT
Фонд «Луйс» опубликовал анализ исполнения бюджета Еревана на 2024 год, согласно которому бюджетные расходы недоисполнены, что затронуло как текущие, так и капитальные затраты.
Исследование отмечает, что для увеличения доходов столицы были приняты законодательные изменения, вызвавшие общественное недовольство. Существенно выросли ставки местных сборов и платежей, включая административные услуги и оплату парковок. Тем не менее, фактические доходы города в 2024 году составили 116,7 млрд драмов, что лишь на 1,6% больше, чем годом ранее, и на 6,4% ниже утвержденного бюджета.
Рост доходов обеспечен исключительно за счет «налогов и сборов», тогда как «официальные гранты» и «иные доходы» сократились, ограничив общий бюджетный прирост.
Основной компонент налоговых поступлений – местные сборы – выросли в 4,1 раза, а налог на недвижимость увеличился на 39,3% вследствие введения новой методики расчета, повысившей налоговую базу на 42,9% по сравнению с 2023 годом.
Рост местных платежей на 79,1% обусловлен главным образом увеличением платы за парковку.
Несмотря на значительное повышение некоторых налогов и сборов, общий объем собственных доходов города увеличился лишь на 8,3 млрд драмов, что не соответствует ожиданиям бюджетного планирования.
Расходы бюджета Еревана на 2024 год составили 113,7 млрд драмов, что на 2,3% больше, чем в 2023 году, но на 5,5% ниже скорректированного плана и на 9,0% ниже утвержденного бюджета.
Недоисполнены как текущие, так и капитальные расходы.
Затраты на премии, денежные поощрения и специальные выплаты вдвое превысили уровень 2023 года.
Ряд жизненно важных программ не реализован в запланированном объеме, включая:
• Проектирование и планирование работ
• Ремонт и содержание мостов
• Обслуживание и эксплуатацию дорог
• Городское освещение
• Развитие метро
• Строительство и реконструкцию дошкольных учреждений
Особую значимость имеют два проекта:
Несмотря на заявления властей, в 2024 году не было потрачено ни одного драма на строительство станции метро «Ачапняк».
Программа строительства и реконструкции детских садов выполнена только на 35,0%, хотя является одним из приоритетов правительства.
По итогам 2024 года бюджет завершился профицитом в 3,0 млрд драмов, тогда как скорректированный план предполагал дефицит в 7,1 млрд драмов. Как и в 2023 году, дефицит бюджета был искусственно завышен, что в итоге привело к превышению доходов, отмечается в анализе.
Согласно фонду «Луйс», эти данные свидетельствуют о том, что городские власти пока не справляются с эффективным бюджетным планированием.