19 Մարտ 2025 - 13:00 AMT
Կառավարության շենքի առջև բողոքի ակցիայի էին դուրս եկել այն քաղաքացիները, որոնք հայտնվել են բանկային համակարգում տեղի ունեցող կիբերհանցագործությունների ու խարդախությունների թիրախում։ Նրանք պահանջում էին, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպի իրենց հետ և ձեռնարկի անհրաժեշտ միջոցներ։
Տուժածները նշել են, որ բանկային ոլորտում իրականացվող կիբերհանցագործությունների հետևանքով մեծ վնասներ են կրել, սակայն ֆինանսական կառույցները, փոխանակ աջակցելու, նրանց վրա դնում են անարդարացի պարտավորություններ, հայտնում է Aravot.am-ը։
Ըստ նրանց՝ որոշ դեպքերում բանկերը բռնագանձման գործընթացներ են նախաձեռնում, մինչդեռ քննչական մարմինները չեն ցուցաբերում պատշաճ վերաբերմունք՝ քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանելու հարցում։ Տուժածները կոչ են անում կառավարությանը մշակել հստակ մեխանիզմներ՝ կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարելու և քաղաքացիների ֆինանսական անվտանգությունն ապահովելու համար։
Իրավապաշտպան Մհեր Կարագյոզյանը ընդգծել է, որ խարդախությունների արդյունքում քաղաքացիները կրել են զգալի նյութական վնասներ, սակայն իրավապահ համակարգը պատշաճ կերպով չի արձագանքում իրավիճակին։
«Կիբերհանցագործություններից տուժած անձանց պատասխանում են՝ մենք չենք կարողանում այդ գումարները վերադարձնել։ Մինչդեռ, ես կասկածում եմ, որովհետեւ այդ գումարները շատ հաճախ փոխանցվել են հենց նույն բանկի հաշվեհամարներին, իսկ եթե իրենք չեն կարողանում վերադարձնել, հետևաբար, պատասխանատվությունը պետք է իրենք կրեն, այլ ոչ թե քաղաքացիները։ Մեր քաղաքացիները տուժել են 1 մլն դրամից բարձր, մինչև 20 մլն դրամի միջակայքում մենք ունենք ահազանգեր ու դիմում-բողոքներ։ Խոսքը գնում է 100 հազար դոլարների մասին, եւ, այո, բանկը կարող է շահագրգռվածություն ունենալ։ Այն սողանցքները, որոնք կան բանկերում, գուցեև բաց են թողնված հենց այդ պատճառով։ Մենք ունենք բանկեր, որոնց պատշաճ կերպով պաշտպանված են, եթե 10-15 բանկ կարող է պատշաճ պաշտպանություն ունենալ, ապա այդ 3-4 բանկերն ինչո՞ւ չեն կարողանում այդ սողանցքները փակել»,- նշել է Կարագյոզյանը։
Տուժած քաղաքացիներից Ալամյա Մելքոնյանը պատմել է․ «Գովազդ էր, որ թեստն անցնելու դեպքում գումարի շահում է լինելու։ Բանկի օնլայն հավելվածով փորձել եմ մասնակցել այդ խաղարկությանը, բայց թեստը չանցա, դա զեղծարարություն էր և դարձա խարդախության զոհ։ Եվ անձնական գումարի հափշտակում է եղել, և իմ անունով անօրինական վարկ է ձևակերպվել»։
Ցույցի մասնակից Ջեմմա Հովհաննիսյանն էլ նշել է, որ իր հարսն է տուժել։
«Ֆեյսբուքում լինք է բացվել, հարսս տեղադրել է իր տվյալները, պարզվել է՝ կիբերհանցագործություն է տեղի ունեցել։ Բանկում ասել են՝ վարկ է ձևակերպվել ձեր անունով, կարող եք դիմել ոստիկանություն։ Մենք անմիջապես դիմել ենք ոստիկանություն, հետո դիմել ենք կիբերհանցագործության բաժին, հետո դիմել ենք ֆինանսական համակարգի հաշտարարին, և ոչ մի արդյունք։ Ֆինանսական հաշտարարը մեզ ուղղորդում է, ասում է՝ կարող եք գնալ տվյալ անձի տուն, խնդրել, որ ինքը գումարը մուծի, որովհետեւ իր հաշվեհամարն ու անուն-ազգանունը կա։ Էդ ո՞ր մի հանցագործը կբերի այդ փողը հետ կտա։ Քննչականն էլ է տեղյակ այդ մասին, բոլորն էլ տեղյակ են, ինքը 21 տարեկան տղա է, քննիչները նրան հարցաքննել են ու ազատ են արձակել։ Ընդհանուր գումարը 1 մլն 348 հազար դրամ է, բանկն ասում է՝ մենք տոկոսը կիջեցնենք որպես բարի կամքի դրսևորում, 60 ամսում բերեք մուծեք։ Բայց ինչի՞ համար մուծենք, եթե մենք չենք վերցրել այդ գումարը»,- ասել է Ջեմմա Հովհաննիսյանը։
Մհեր Կարագյոզյանը հայտարարել է, որ կառավարություն նամակ են ուղարկել և պահանջում են հանդիպում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ խնդրի համակարգային լուծման համար։

19 Март 2025 - 13:11 AMT
Граждане, ставшие жертвами киберпреступлений и мошенничества в банковской системе, провели акцию протеста перед зданием правительства. Они требуют встречи с премьер-министром Николом Пашиняном и принятия необходимых мер.
Пострадавшие сообщили о значительных потерях из-за киберпреступлений в банковском секторе. Вместо поддержки финансовые учреждения возлагают на них несправедливые обязательства, сообщает «Aravot.am».
В некоторых случаях банки инициируют процессы взыскания, тогда как следственные органы не обеспечивают надлежащую защиту прав граждан. Пострадавшие призывают правительство разработать четкие механизмы борьбы с киберпреступлениями и обеспечения финансовой безопасности.
Правозащитник Мгер Карагёзян подчеркнул, что в результате мошенничества граждане понесли значительные материальные убытки, однако правоохранительные органы не реагируют должным образом.
«Пострадавшим от киберпреступлений говорят, что украденные средства вернуть невозможно. Однако я сомневаюсь в этом, поскольку эти средства часто переводятся на счета в том же банке. Если они не могут вернуть средства, ответственность должна лежать на них, а не на гражданах. Наши граждане понесли убытки от 1 миллиона драмов до 20 миллионов драмов. Речь идет о сотнях тысяч долларов, и да, банк может быть заинтересован. Лазейки в банках могут быть оставлены открытыми по этой причине. У нас есть банки с надлежащей защитой; если 10-15 банков могут иметь адекватную защиту, почему эти 3-4 банка не могут закрыть эти лазейки?» — заявил Карагёзян.
Одна из пострадавших, Аламья Мелконян, поделилась своим опытом: «Была реклама, что при прохождении теста можно выиграть деньги. Я попыталась участвовать в розыгрыше через онлайн-приложение банка, но не прошла тест; это была афера, и я стала жертвой мошенничества. Были украдены мои личные средства, и на мое имя был оформлен незаконный кредит».
Участница акции протеста Джемма Оганнисян рассказала, что пострадала ее невестка: «В Фейсбуке появилась ссылка; моя невестка ввела свои данные, и оказалось, что это было киберпреступление. В банке сказали, что на ее имя оформлен кредит, и посоветовали обратиться в полицию. Мы сразу обратились в полицию, затем в отдел киберпреступлений, затем к финансовому омбудсмену, но безрезультатно. Финансовый омбудсмен направил нас, сказав, что мы можем пойти к этому человеку домой и попросить его вернуть деньги, так как у нас есть его номер счета и имя. Но какой преступник вернет эти деньги? Следователи об этом знают; все знают. Ему 21 год; следователи допросили его и отпустили. Общая сумма составляет 1 348 000 драмов. Банк говорит, что снизит процентную ставку в качестве жеста доброй воли и что мы должны погасить ее в течение 60 месяцев. Но почему мы должны платить, если мы не брали эти деньги?» — сказала Оганнисян.
Мгер Карагёзян заявил, что они направили письмо в правительство и требуют встречи с премьер-министром Николом Пашиняном для системного решения проблемы.