24 Մարտ 2025 - 14:30 AMT
Հայաստանի 2024 թվականի բյուջեի եկամուտների կատարողականը կազմել է 95.8 տոկոս, իսկ ծախսերը՝ 93.9 տոկոս, ըստ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի։ Նա այդ տվյալները ներկայացրել է Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նիստում։
«Բյուջեի եկամուտները կատարվել են 95.8 տոկոսով, որից հարկային եկամուտները և պետական տուրքերն իրականացվել են 92.7 տոկոսով, իսկ ծախսերը՝ 93.9 տոկոսով: Ծախսերի մասով ցուցանիշը 16 տոկոսով ավելի է, քան 2023 թվականին և 9.3 տոկոսով ավելի է եկամուտների մասով»,- ասել է Հովհաննիսյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով, պետական պարտքը 2024 թվականի ավարտին կազմել է 5 տրլն դրամ կամ մոտ 12.8 մլրդ դոլար՝ նախորդ տարվա համեմատ ավելանալով 6.2 տոկոսով։
«Սակայն ուրախալին այն է, որ պետական պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի նկատմամբ պահպանվել է 50 տոկոսից ցածր մակարդակում՝ կազմելով 48.3 տոկոս, որը 0.1 տոկոսով ավելի ցածր է, քան 2023 թվականինը»,- ասել է նա։
Հովհաննիսյանն ընդգծել է նաև հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցության ցուցանիշի փոփոխությունները՝ ընդգծելով, որ այն 2024 թվականին կազմել է 23.6 տոկոս, ինչն անցյալ տարվա համեմատ նվազել է 0.45 տոկոսային կետով։ Սակայն, ինչպես նշել է նախարարը, վերջին 7 տարիների ընթացքում այդ ցուցանիշը բարելավում է արձանագրել՝ 20.8 տոկոսից բարձրանալով մինչև 23.6 տոկոս։

Исполнение доходной части бюджета Армении в 2024 году составило 95,8%, а расходов — 93,9%, сообщил министр финансов Ваэ Ованнисян на заседании постоянной комиссии Национального собрания по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
«Доходы бюджета выполнены на 95,8%, из них налоговые поступления и государственные пошлины — на 92,7%, а расходы — на 93,9%. Показатель по расходам на 16% выше, чем в 2023 году, а по доходам — на 9,3%», — заявил Ованнисян, передает «Арменпресс».
По его словам, государственный долг Армении на конец 2024 года составил 5 трлн драмов (около 12,8 млрд долларов), увеличившись на 6,2% по сравнению с предыдущим годом.
«Однако радует то, что соотношение госдолга к ВВП сохранилось ниже 50% и составило 48,3%, что на 0,1 процентного пункта ниже показателя 2023 года», — отметил министр.
Ованнисян также подчеркнул изменения в соотношении налогов к ВВП, отметив, что в 2024 году оно составило 23,6%, снизившись на 0,45 процентного пункта по сравнению с предыдущим годом. Тем не менее, за последние семь лет данный показатель улучшился — с 20,8% он вырос до 23,6%.