27 Մայիս 2009 - 07:06 AMT
Ադրբեջանի նավթային հիմնադրամն (ԱՆՀ) այս տարի դեռեւս զգալի փոխանցումներ չի կատարել Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու վրացական հատվածի կառուցման շրջանակներում: Այդ մասին հայտարարել է ԱՆՀ գործադիր տնօրեն Շահմար Մովսումովը:
Նրա խոսքերով, խոշոր փոխանցումներ դեռեւս չեն եղել, հատկացվել են միայն փոքր գումարներ այն գերատեսչության պահպանման համար, որը ստեղծվել է նախագծի իրականացման համար, ինչպես նաեւ նախագծային աշխատանքների համար: «Այս տարի եկաթուղու կառուցման շրջանակներում Ադրբեջանի պետական նավթային հիմնադրամից կհատկացվի 100 մլն դոլար»,-ասել է Մովսումովը:
Ադրբեջանը նավթային հիմնադրամից նախատեսում է հատկացնել 200 մլն դոլար Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երթուղու վրացական հատվածի վերակառուցման համար: «Մարաբդա-Կարս երկաթուղի» ՍՊԸ-ի ընթացիկ ծախսերի համար հատկացվել է շուրջ 280 հազար դոլար, որոնք նախատեսվում են աշխատավարձերի վճարման, գրենական պիտույքների համար, հաղորդում է Trend Capital-ը:
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է կառուցել նոր 105-կիլոմետրանոց երկաթուղի, որի 76 կմ կանցնի Թուրքիայի տարածքով, 29 կմ` Վրաստանի: Բացի այդ, Վրաստանում կվերակառուցվի Ախալքալաք-Մարաբդա-Թբիլիսի երկաթուղու 15կմ հատվածը, թողունակությունը մինչեւ տարեկան 15 մլն տոննա բարձրացնելու համար: Ախալքալաքում նախատեսվում է կառուցել անցումային կետ` ապահովելու համար գնացքների անցումը Վրաստանում առկա ուղիներից եվրոպականի:

Государственный нефтяной фонд Азербайджана (ГНФАР) в этом году пока не производил значительных отчислений в рамках строительства грузинского участка железной дороги Баку-Тбилиси-Карс. Об этом заявил исполнительный директор ГНФАР Шахмар Мовсумов.
По его словам, крупных отчислений пока не производилось, а были выделены лишь небольшие суммы на содержание ведомства, которое было создано для реализации проекта, а также на проектные работы., «В этом году в рамках строительства железной дороги из ГНФАР будет выделено $100 миллионов», – отметил Мовсумов.
Азербайджан из Госнефтефонда планирует выделить $200 миллионов на реконструкцию грузинского участка маршрута Баку -Тбилиси-Карс. Для текущего содержания ООО “Марабда-Карс железные дороги” было также перечислено более $280 тысяч, которые предусмотрены на выплату зарплаты, канцелярские расходы, передает Trend Capital..
В рамках проекта Баку-Тбилиси-Карс планируется построить новую 105-километровую ветку железнодорожной магистрали, 76 километров которой пройдут по территории Турции, 29 километров – Грузии. Кроме того, в Грузии будет реконструирован 183-километровый участок железной дороги Ахалкалаки-Марабда-Тбилиси, для того, чтобы повысить пропускную способность до 15 млн. тонн грузов в год. Также в Ахалкалаки планируется построить пункт по переходу поездов с существующей в Грузии колеи на европейскую.