ԱՄՆ դատարանը ժամանակավորապես կասեցրել է «Ազատություն» ռադիոկայանի ֆինանսավորումը դադարեցնելու վերաբերյալ ԱՄՆ Գլոբալ մեդիայի գործակալության (USAGM) որոշման իրականացումը՝ բավարարելով լրատվամիջոցի ներկայացրած հայցը։
Դատարանի որոշման համաձայն՝ գործակալությունը պետք է ձեռնպահ մնա «Ազատության» փակմանն ուղղված որևէ քայլից մինչև գործի վերաբերյալ հիմնական դատական նիստերը, որոնք նախատեսված են առաջիկայում։ Դատավոր Ռոյս Լամբերթը, ով ստորագրել է 10 էջանոց որոշումը, ընդգծել է, որ այդ որոշման ուժի մեջ մտնելը կարող է «Ազատություն» ռադիոկայանին «անուղղելի վնաս» հասցնել։
«USAGM-ի ղեկավարությունը չի կարող մեկ արտահայտությամբ՝ գրեթե առանց հիմնավորման, ստիպել «Ազատություն» ռադիոկայանին դադարեցնել գործունեությունը, նույնիսկ եթե դա նախագահի հրամանն է», – հայտարարել է դատավորը, հայտնում է «Ազատությունը»:
Դատարանը նաև կասեցրել է գործակալության գործադիր տնօրենի պաշտոնակատարի ավագ խորհրդական Քերի Լեյքի մարտի 15-ին ստորագրած որոշման կիրարկումը, որով դադարեցվել էր Կոնգրեսի հաստատած դրամաշնորհի հատկացումը ռադիոկայանին։
Ամերիկյան դատարանը առաջիկայում կքննի նաև լրատվամիջոցի պահանջը՝ USAGM-ին պարտադրելու տրամադրել մոտ 77 միլիոն դոլար՝ ընթացիկ ֆինանսական տարվա մնացած հատվածի համար՝ մինչև 2025 թվականի սեպտեմբերի վերջը։
«Մենք գնահատում ենք դատավոր Լամբերտի հստակ որոշումը։ Հակասահմանադրական է մերժել Կոնգրեսի հատկացրած միջոցների տրամադրումը ֆինանսական տարվա մնացած մասի համար», – ասել է «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի նախագահ Սթիվեն Կապուսը։
Նախքան այդ որոշումը՝ մարտի 24-ին, USAGM-ն հայտնել էր, որ պատրաստվում է «Ազատություն» ռադիոկայանին փոխանցել մարտի 1-14-ն ընկած ժամանակահատվածի համար Կոնգրեսի կողմից հատկացված 7.46 միլիոն դոլարը։ Գործակալությունը նշել էր, որ այդ գումարը ռադիոկայանը կստանա մինչ ամսվա ավարտը։
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանը հիմնադրվել է 1953 թվականին որպես անկախ լրատվամիջոց՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից ֆինանսավորվող կառույց, որն իր գործունեությունն իրականացնում է USAGM-ի միջոցով։
Մարտի 14-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել էր հրամանագիր, որով նախատեսվում էր կրճատել յոթ դաշնային գործակալություններ, այդ թվում՝ ԱՄՆ Գլոբալ մեդիայի գործակալությունը։ Նույն օրը լրատվամիջոցները տարածել էին USAGM-ի ուղարկած նամակը, ըստ որի՝ դադարեցվել է «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի ֆինանսավորումը՝ չնայած Կոնգրեսի հաստատմանը։ Նամակի հեղինակը եղել է Քերի Լեյքը, ով հանդես է եկել գործակալության ղեկավարի կողմից լիազորված պաշտոնյան։
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի նախագահ Սթիվեն Կապուսը հայտարարել է, որ դրամաշնորհի չեղարկումը կլինի «հսկայական նվեր Ամերիկայի թշնամիների համար»։
Լրատվամիջոցը դիմել է դատարան՝ պահանջելով կանխել Կոնգրեսի կողմից տրամադրված ֆինանսավորման դադարեցումը՝ հիմնավորելով, որ նման քայլը խախտում է դաշնային օրենսդրությունը, ներառյալ ԱՄՆ Սահմանադրությունը, ըստ որի՝ միայն Կոնգրեսն ունի դաշնային ծախսերը վերահսկելու բացառիկ իրավասություն։

Федеральный суд США временно приостановил исполнение решения Агентства глобальных медиа США (USAGM) о прекращении финансирования Радио «Свобода», удовлетворив иск, поданный медиакомпанией.
Согласно постановлению, агентство обязано воздержаться от любых действий, направленных на закрытие радиостанции, до проведения основных судебных слушаний. Судья Ройс Ламберт, подписавший 10-страничное постановление, подчеркнул, что реализация решения может причинить Радио «Свобода» «непоправимый ущерб».
«Руководство USAGM не может без серьёзного обоснования, одним лишь заявлением — даже если оно исходит от президента — заставить Радио «Свобода» прекратить работу», — заявил судья.
Суд также приостановил исполнение приказа, подписанного 15 марта старшим советником исполняющего обязанности директора агентства Керри Лейк, согласно которому было прекращено выделение Радио «Свобода» гранта, утверждённого Конгрессом.
В ближайшее время американский суд рассмотрит также требование медиакомпании обязать USAGM предоставить около 77 миллионов долларов на оставшийся период текущего финансового года — до конца сентября 2025 года.
«Мы ценим чёткое решение судьи Ламберта. Отказ в предоставлении утверждённых Конгрессом средств на оставшийся период финансового года противоречит Конституции», — заявил президент Радио «Свобода» Стивен Капус.
Накануне решения, 24 марта, агентство USAGM сообщило, что намерено перечислить Радио «Свобода» 7,46 миллиона долларов за период с 1 по 14 марта. Уточнялось, что эти средства будут переданы до конца месяца.
Радио «Свобода» было основано в 1953 году как независимое СМИ, финансируемое Конгрессом США и осуществляющее свою деятельность через агентство USAGM.
14 марта президент США Дональд Трамп подписал указ о сокращении семи федеральных агентств, в том числе USAGM. В тот же день СМИ распространили письмо, подписанное Керри Лейк от имени руководства агентства, в котором сообщалось о прекращении финансирования Радио «Свобода», несмотря на одобрение Конгресса. Президент радиостанции Стивен Капус заявил, что отмена гранта станет «огромным подарком врагам Америки». Компания обратилась в суд, утверждая, что прекращение финансирования нарушает федеральное законодательство, в том числе Конституцию США, по которой только Конгресс имеет исключительное право контролировать федеральные расходы.