Ազգային ժողովը վավերացրել է եկամուտների կրկնակի հարկումից խուսափելու մասին ՀՀ-Հոնկոնգ համաձայնագիրը՝ ուղղված կայուն հարկային դաշտ ստեղծելուն։ Կողմ է քվեարկել 96 պատգամավոր, ձեռնպահ՝ 1-ը։
Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2024 թվականի հունիսի 24-ին Երևանում։ Այն նպատակ ունի կանխել եկամուտների կրկնակի հարկումը և կողմերի բիզնեսի համար ստեղծել կայուն ու կանխատեսելի հարկային միջավայր։
Ակնկալվում է, որ համաձայնագրի վավերացումը կնպաստի Հայաստանի ու Հոնկոնգի միջև ապրանքների, կապիտալի, տեխնոլոգիաների և մարդկային ռեսուրսների փոխանակման աշխուժացմանը։
Համաձայնագիրը միջազգային փաստաթուղթ է, ունի գերակայություն Հայաստանի ազգային օրենսդրության նկատմամբ և հազվադեպ է ենթարկվում փոփոխության։ Այն ներառում է նաև կողմերի հարկային մարմիններին անձնական տվյալների փոխանցման դրույթ՝ հարկային թափանցիկությունը բարձրացնելու նպատակով։
Պաշտոնական վիճակագրությամբ՝ 2023 թվականին Հայաստանի և Հոնկոնգի միջև առևտրաշրջանառությունն կազմել է մոտ 855 մլն դոլար։
Փաստաթուղթը ուժի մեջ կմտնի այն պահին, երբ կողմերը կփոխանակեն վավերացման մասին դիվանագիտական ծանուցագրերը։

Национальное собрание Армении ратифицировало соглашение с Гонконгом об избежании двойного налогообложения доходов, направленное на создание стабильной налоговой среды. За документ проголосовали 96 депутатов, один воздержался.
Соглашение было подписано 24 июня 2024 года в Ереване. Его цель — предотвратить двойное налогообложение и создать предсказуемые условия для бизнеса.
Ожидается, что ратификация поспособствует активизации обмена товарами, капиталом, технологиями и человеческими ресурсами между Арменией и Гонконгом.
Документ имеет статус международного соглашения, обладает приоритетом над национальным законодательством Армении и редко подлежит изменениям. Включает также положения о передаче персональных данных между налоговыми органами сторон для повышения прозрачности.
По официальным данным, в 2023 году товарооборот между Арменией и Гонконгом составил около 855 миллионов долларов.