Հայաստանն ու Թուրքմենստանը բանակցություններ են վարում «Թուրքմենգազ» պետական կոնցեռնից բնական գազի գնման գործարքի շուրջ, որի միջոցով հնարավոր կլինի թուրքմենական գազն Իրանի տարածքով հասցնել Հայաստան։Այդ մասին տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետի խորհրդական Արտաշես Թումանյանը Երևանում կայացած հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի ընթացքում։
Թումանյանը նշել է, որ վերջին տարիներին հայաստանյան պատվիրակությունները մի քանի այցեր են իրականացրել Թուրքմենստան, որոնց ընթացքում քննարկվել են մի շարք նախագծեր՝ կապված էներգետիկայի և հարակից ոլորտների հետ։ Նա առանձնացրել է երեք հիմնական ուղղություն, որոնց շուրջ ընթացել են բանակցությունները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Առաջինը՝ հայկական կողմը ցանկություն է հայտնել նախապատրաստել գործարք «Թուրքմենգազ» պետական կոնցեռնից բնական գազի գնման համար, որի հետ կապված տեղի են ունեցել մի քանի փուլերից բաղկացած բանակցություններ։ Դրանց ընթացքում ներկայացվել են հայկական կողմի սպասելիքներն ու տեսակետները և քննարկվել են այդ ծրագրի բոլոր տեխնիկական հատկանիշները։ Ծրագրի էությունը հետևյալն է․ գնում կատարել «Թուրքմենգազ»-ից, Իրանի տարածքով կազմակերպել դրա փոխանակումը՝ SWOP սխեմայով և այն հասցնել մինչև Իրան-Հայաստան սահման»,-մանրամասնել է Թումանյանը։
Նրա խոսքով՝ քանի որ այս նախագծի առանցքային գործընկերներից է Իրանը, կողմերը բանակցություններ են վարել նաև Թեհրանի հետ, ինչի արդյունքում Իրանը տվել է իր համաձայնությունը ծրագրի իրագործման համար։
«Ծրագրում նաև նշված է քանակական ցուցանիշը՝ 600 միլիոնից մինչև 1 միլիարդ խորանարդ մետր ծավալով գազի ձեռքբերում։ Այդուհանդերձ, պետք է նշեմ, որ մինչ օրս այդ կարևոր գործարքի բաղադրիչի՝ գազի գնի համաձայնեցման աշխատանքներն ավարտված չեն, և բանակցությունները շարունակվում են»,-ընդգծել է ՀՀ վարչապետի խորհրդականը։
Նա հավելել է, որ քննարկվել է նաև թուրքմենական գազի հնարավոր արտահանումը Հայաստանի տարածքով դեպի Վրաստան՝ նույն SWOP համակարգով։ Թումանյանի խոսքով՝ վրացական կողմը ևս դրական վերաբերմունք է հայտնել այս նախաձեռնությանը։
«Այս գաղափարի իրագործման դեպքում հետագայում նաև հնարավորություն կստեղծվի թուրքմենական գազը սևծովյան ավազանի երկրների համար հասանելի դարձնելու համար»,-ասել է Արտաշես Թումանյանը։
Նրա խոսքով՝ երկրորդ ուղղությունը, որը քննարկվել է, վերաբերում է Թուրքմենստանից էլեկտրաէներգիայի ձեռքբերմանը։ Թուրքմենական կողմը ներկայացրել է իր գնային առաջարկը, որը հայկական կողմի համար համարվել է ընդունելի։ Սակայն, ինչպես նշել է խորհրդականը, դեռևս պարզ չէ՝ ինչ ձևաչափով կարելի է այդ էներգիան արդյունավետ օգտագործել։
«Թուրքմենական կողմն այս առիթով ներկայացրել է իր գնային առաջարկը, որը, կարծում եմ, ընդունելի է մեզ համար, սակայն պետք է ասեմ, որ հայկական կողմը դեռևս ձեռքբերվելիք էլեկտրաէներգիայի հետագա կիրառության համար օպտիմալ սխեմա չի գտել։ Մենք նախ մտածում էինք, որ այն կարելի է օգտագործել Հայաստան-Իրան գազ-էլեկտրաէներգիա ծրագրում, սակայն դրական լուծում դեռևս չունենք»,-նշել է Թումանյանը՝ հավելելով, որ քննարկումները շարունակվում են։
Նրա ներկայացրած երրորդ ուղղությունը վերաբերել է Թուրքմենստանի նավթագազային արդյունաբերության տարբեր արտադրատեսակների՝ դեպի Հայաստան կամ հնարավոր այլ շուկաներ մատակարարման հնարավորությանը։
«Այստեղ գնդակը մեր դաշտում է։ Մենք պետք է հայկական շահագրգիռ ընկերությունների համար ապահովենք տեղեկատվական և խորհրդատվական աջակցություն, որպեսզի նրանք կարողանան գործունեություն ծավալել թուրքմենական գործարար միջավայրում»,-ընդգծել է Արտաշես Թումանյանը։

27 Март 2025 - 11:52 AMT
Армения и Туркменистан ведут переговоры по сделке о покупке природного газа у государственной корпорации «Туркменгаз», который предполагается доставить в Армению через территорию Ирана. Об этом сообщил советник премьер-министра Армении Арташес Туманян в ходе 10-го заседания армяно-туркменской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, прошедшего в Ереване.
По словам Туманяна, в последние годы армянские делегации неоднократно посещали Туркменистан, где обсуждались различные проекты в сфере энергетики и смежных отраслях. Он выделил три основных направления переговоров, передает «Арменпресс».
«Во-первых, армянская сторона выразила желание подготовить сделку по закупке природного газа у “Туркменгаза”. Переговоры состоялись в несколько этапов. Были представлены ожидания и позиции армянской стороны, обсуждены все технические характеристики проекта. Суть плана — купить газ у “Туркменгаза”, осуществить его обмен через Иран по схеме SWAP и доставить до армяно-иранской границы», — пояснил Туманян.
Так как ключевым партнером проекта является Иран, стороны также вели переговоры с Тегераном, в результате которых Иран дал согласие на реализацию схемы.
Объем предполагаемых закупок составляет от 600 миллионов до 1 миллиарда кубометров газа. Однако, как подчеркнул советник, вопрос о цене газа пока окончательно не согласован, и переговоры продолжаются.
Обсуждалась и возможность экспорта туркменского газа через Армению в Грузию по той же SWAP-схеме. По словам Туманяна, грузинская сторона также положительно оценила эту инициативу.
«Если этот проект будет реализован, в будущем откроется возможность доставки туркменского газа в страны Черноморского бассейна», — отметил Туманян.
Второе направление переговоров касается покупки электроэнергии у Туркменистана. Туркменская сторона представила свой ценовой подход, который армянская сторона сочла приемлемым. Однако формат эффективного использования этой электроэнергии пока не определён.
«Мы думали, что её можно использовать в армяно-иранской газоэлектроэнергетической программе, но пока окончательного решения нет», — отметил Туманян, добавив, что обсуждения продолжаются.
Третье направление касается поставок различных нефтегазовых продуктов из Туркменистана в Армению или на возможные другие рынки.
«Теперь мяч на нашей стороне. Мы должны обеспечить армянским заинтересованным компаниям информационную и консультационную поддержку, чтобы они могли работать в туркменской деловой среде», — подчеркнул Арташес Туманян.