27 Մարտ 2025 - 09:23 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ ՊապոյանըԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ` պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդգար Հակոբյանի հարցին՝ հայտարարել է, որդեմ է, որ էլեկտրամոբիլների համար դիլերական կազմակերպություններին տրված քվոտաները տեղաբաշխվեն անհատ ներմուծողների միջև, որոնց քվոտան վերջացել է։
2025 թվականին Հայաստանին տրվել է 8000 քվոտա, որից 5000-ն տրամադրվել է քաղաքացիներին, իսկ մնացած 3000-ը՝ դիլերներին։
Պապոյանը շեշտել է, որ 2024-ի վերջում հաստատվել են շատ հստակ և պարզ խաղի կանոններ թե՛ դիլերների, թե՛ անհատ ներմուծողների համար, և այդ շրջանակում քվոտաների հիմնական մասը տրվել է հենց անհատներին, որոնք ամբողջությամբ սպառել են դրանք, հայտնում է Auroranews.am-ը։
«Ճիշտ է, կազմակերպությունների քվոտան դեռ չի սպառվել, սակայն նրանք պայմանագրեր են կնքել իրենց քվոտաների զգալի մասով ՀՀ այլ քաղաքացիների հետ, որոնց համար պետք է մեքենաներ ներմուծեն։ Հետևաբար, ես կարծում եմ, որ խաղի կանոնները փոխելը խաղակեսին դա լավ ու ճիշտ գաղափար չէ, գործարար միջավայրրի համար շատ վնասակար երևույթ է։ Մենք կարծում ենք, որ մեր այս դիրքորշմանը պետք է մնանք մինչև վերջ»,- ասել է նա:

27 Март 2025 - 11:49 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян в ходе заседания Национального собрания в формате вопросов и ответов с правительством, отвечая на вопрос депутата фракции «Гражданский договор» Эдгара Акопяна, заявил, что выступает против перераспределения квот на ввоз электромобилей от дилерских организаций в пользу индивидуальных импортёров, чьи квоты уже исчерпаны.
В 2025 году Армения получила 8000 квот на ввоз электромобилей: 5000 из них были выделены гражданам, а оставшиеся 3000 — дилерам.
Папоян подчеркнул, что в конце 2024 года были утверждены чёткие и прозрачные правила как для дилеров, так и для индивидуальных импортёров. В этом контексте основная часть квот была предоставлена именно физическим лицам, которые уже полностью их использовали, сообщает «Auroranews.am».
«Да, квоты у организаций ещё не исчерпаны, но они заключили контракты на большую их часть с другими гражданами Армении, для которых и планируют ввоз автомобилей. Поэтому я считаю, что менять правила игры на полпути — не лучшая и не правильная идея, это крайне вредно для деловой среды. Мы считаем, что должны придерживаться этой позиции до конца», — заявил он.