Հայաստանում ծխախոտային արտադրանքի նկատմամբ տուգանքը կխստացվի, եթե չհամապատասխանի ԵԱՏՄ նորմերին։ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի» համապատասխան այս փոփոխություններն ընդունվել են կառավարության նիստում։
Ըստ որոշման` օրենքում նախատեսվում է փոփոխություն վարչական պատասխանատվության (տուգանքի) դրույքաչափում. այն կբարձրանա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ԵԱՏՄ-ի սահմանած տեխնիկական կանոնակարգերին անցնելու համար նախատեսված ժամանակային փուլը, որը մեկնարկել է դեռ 2016 թվականից, մի քանի անգամ երկարաձգվել է, իսկ վերջնաժամկետ է սահմանվել 2024 թվականի հունվարի 1-ը։
Սակայն սկսած այդ ամսաթվից՝ ծխախոտային արտադրանքի համար գործում են արդեն միայն Մաքսային միության «Ծխախոտային արտադրանքի մասին տեխնիկական կանոնակարգի» պահանջները։ Իսկ ծխախոտի փոխարինիչ այլ արտադրատեսակների պարագայում կիրառվում են նաև Հայաստանի կառավարության սահմանած նորմերը։
Դրա հետևանքով, շուկայում դեռ վաճառվում են հին տուփերով արտադրանքներ, որոնք համապատասխանում են միայն ազգային կանոնակարգերին, բայց չեն համապատասխանում ԵԱՏՄ ստանդարտներին։
Կառավարության որոշման մեջ ընդգծված է, որ ՀՀ շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը, իրականացնելով համապատասխան ստուգումներ, արձանագրություններ է կազմել մի շարք արտադրողների և ներմուծողների նկատմամբ, ինչի արդյունքում նշանակվել են վարչական տույժեր։
Դեռ նախորդ տարի ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն անդրադարձել էր այս հակասությանը՝ մատնանշելով, որ հայկական օրենսդրությունը տարբերություն ունի ԵԱՏՄ կանոնակարգերի հետ։
2–3 տարի առաջ ՀՀ Ազգային ժողովը օրենք էր ընդունել, ըստ որի՝ ծխախոտի տուփերը պետք է լինեն առանց որևէ մարկետինգային նշանի՝ սպիտակ փաթեթավորմամբ։ Մինչդեռ ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգերը պահանջում են, որ տուփերի վրա լինեն հիվանդությունների և ծխախոտի վնասների մասին պատկերներ։ Ներկայում Հայաստանի խանութներում առկա են ինչպես սպիտակ փաթեթներով, այնպես էլ վնասների վերաբերյալ պատկերներով ու մարքեթինգային նշաններով ծխախոտի տարբեր տեսակներ։

В Армении будут повышены штрафы за реализацию табачной продукции, не соответствующей стандартам Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Соответствующие изменения в «Кодекс об административных правонарушениях Республики Армения» были приняты на заседании правительства.
Как сообщает «Sputnik Армения», предусмотрено повышение ставок административной ответственности (штрафов).
Переходный период на соответствие техническому регламенту ЕАЭС, начавшийся ещё в 2016 году, несколько раз продлевался. Окончательный срок был установлен на 1 января 2024 года.
С этой даты в отношении табачной продукции действуют исключительно требования Технического регламента Таможенного союза. В отношении заменителей табака дополнительно применяются нормы, установленные правительством Армении.
Из-за этого на рынке до сих пор продаются пачки старого образца, соответствующие только национальным стандартам, но не удовлетворяющие требованиям ЕАЭС.
В решении правительства подчеркивается, что Инспекционный орган по контролю за рынком Армении провёл проверки и составил протоколы в отношении ряда производителей и импортеров, после чего были назначены административные взыскания.
Ещё в прошлом году депутат от фракции «Гражданский договор» и заместитель председателя постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Бабкен Тунян обратил внимание на это несоответствие, указав на различия между армянским законодательством и регламентами ЕАЭС.
2–3 года назад Национальное собрание Армении приняло закон, согласно которому пачки сигарет должны быть белыми и без каких-либо маркетинговых обозначений. В то время как технический регламент ЕАЭС требует размещения изображений болезней и предупреждений о вреде табака. В настоящее время в магазинах Армении можно встретить как белые пачки, так и пачки с предупреждающими изображениями и маркетинговыми элементами.