27 Մայիս 2009 - 09:53 AMT
2009-ի վերջում սպասվում է «Անելիք» համակարգով դրամական փոխանցումների նվազում,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասել է բանկի կառավարման նախագահի տեղակալ Արամ Մկրտչյանը: «Հաշվի առնելով ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքները` մեր գնահատմամբ ընթացիկ տարվա վերջում սպասվում է դրամական փոխանցումների նվազում 10-30 տոկոսով»,- ասել է նա:
Մկրտչյանը նշել է, որ «Անելիք բանկը» հայկական այն յուրահատուկ բանկերից է, որն ունի սեփական «Անելիք» դրամական փոխանցումների համակարգը: Բանկի դրամական փոխանցումների համակարգն աշխատում է ավելի քան 200 բանկերում, աշխարհի 100 երկրներում: «Դրա համար բնական է, որ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն անդրադարձել է «Անելիք» դրամական փոխանցումների համակարգի վրա, որտեղ նկատելի է դարձել դրամական փոխանցումների նվազումը»,- պարզաբանել է Մկրտչյանը:
Հայաստանում բանկային համակարգն իր վրա կրել է ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հարվածները, ինչի արդյունքում շատ բանկերի շահույթը կրճատվել է մոտ 20 տոկոսով, նրանց կողքից չի անցել նաեւ դրամի մարտյան արժեզրկումը: Այնուամենայնիվ, առաջին եռամսյակն արդեն անցել է, եւ մնում է սպասել լավագույնին: Այն մասին, թե ինչպես է «Անելիք բանկը» լուծում առկա խնդիրները, ապագայի հետ ծրագրերով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ կիսվել է բանկի կառավարման նախագահի տեղակալ Արամ Մկրտչյանը:

К концу 2009 года ожидается снижение денежных переводов по системе «Анелик», сообщил в интервью PanARMENIAN.Net заместитель председателя правления «Банка Анелик» Арам Мкртчян. «Учитывая последствия мирового кризиса, по нашим оценкам ожидается снижение денежных переводов к концу текущего года на 10-30%», – сказал он.
Мкртчян отметил, что «Банк Анелик» является одним из тех особенных армянских банков, который имеет свою собственную систему денежных переводов «Анелик». По его словам, система денежных переводов «Анелик» работает в более чем 200 банках, в 100 странах мира. «Поэтому естественно, что финансово-экономический кризис сказался на системе денежных переводов «Анелик», где видимым стало снижение денежных переводов», – пояснил заместитель председателя правления.
В связи с этим Мкртчян добавил, что системой «Анелик» пользуются во многих бывших социалистических странах, а также в странах Западной Европы, а направление Россия – Армения не составляет в ней значимую часть. По словам зампреда правления банка, кроме этого, кризис отразился и на других операциях банка: были заморожены некоторые процессы, которые, на мой взгляд, являются следствием отрицательных ожиданий населения, и не столько сам кризис, сколько паника, возникшая в его результате, является причиной снижения банковской активности.