28 Մարտ 2025 - 09:21 AMT
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով կոլեգիան ներկայացրել է պատճառները, թե ինչու միևնույն պետությունը չի կարող միաժամանակ անդամակցել Եվրասիական տնտեսական միությանը և Եվրամիությանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Իրավական տեսանկյունից ԵԱՏՄ-ն և ԵՄ-ն հանդիսանում են մաքսային միություններ, որոնք ստեղծվել են միջազգային առևտրային իրավունքի շրջանակում, և դա է պատճառը, որ նույն պետությունը չի կարող միաժամանակ անդամակցել երկու միություններին: Այն պետությունը, որն արդեն փոխանցել է իր առևտրային քաղաքականության լիազորությունները ԵՄ-ին կամ ԵԱՏՄ-ին, չի կարող կրկնակի մասնակցել նմանատիպ գործընթացների մյուս միության շրջանակում»,–ասվում է պարզաբանման մեջ։
Մարտի 26-ին Հայաստանի ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ հաստատել է Եվրամիությանը միանալու գործընթացը մեկնարկելու մասին օրինագիծը։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, արձագանքելով այս գործընթացին, մարտի 27-ին հայտարարել է, որ «Հայաստանը պետք է ընտրություն կատարի ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև, քանի որ հնարավոր չէ միաժամանակ երկու աթոռի վրա նստել»։ Նա ընդգծել է՝ նույն պետությունը չի կարող լինել և՛ ԵԱՏՄ-ի, և՛ ԵՄ-ի անդամ։ Բացի այդ, Օվերչուկը հավելել է՝ Մոսկվան ստիպված կլինի վերանայել Երևանի հետ առկա տնտեսական հարաբերությունների ամբողջ համակարգը, եթե Հայաստանը ընտրի ԵՄ-ին միանալու ճանապարհը։

28 Март 2025 - 10:41 AMT
Государство не может одновременно делегировать торговую политику ЕАЭС и ЕС, пояснили в Евразийской экономической комиссии.
Коллегия по торговле Евразийской экономической комиссии объяснила, почему одно и то же государство не может одновременно быть членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Европейского союза (ЕС), сообщает «Арменпресс».
«С юридической точки зрения ЕАЭС и ЕС являются таможенными союзами, созданными в рамках международного торгового права, и именно поэтому одно и то же государство не может одновременно быть членом обеих союзов. Государство, уже передавшее полномочия в сфере торговой политики ЕС или ЕАЭС, не может параллельно участвовать в аналогичных процессах в рамках другого объединения», – говорится в разъяснении.
26 марта Национальное собрание Армении утвердило во втором чтении законопроект о начале процесса присоединения к Европейскому союзу.
В ответ на это заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук 27 марта заявил, что «Армения должна сделать выбор между ЕАЭС и ЕС, так как невозможно усидеть на двух стульях». Он подчеркнул, что одно государство не может одновременно быть членом и ЕАЭС, и ЕС. Кроме того, Оверчук добавил, что в случае выбора Арменией пути вступления в ЕС Москва будет вынуждена пересмотреть всю систему экономических отношений с Ереваном.