29 Մարտ 2025 - 10:48 AMT
Ապրիլի 1-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ է մտնում օրենքը, ըստ որի՝ միգրանտների երեխաները կարող են ընդունվել դպրոց միայն ռուսերենին տիրապետելու պարագայում։ Այդ մասին հայտնել է Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը իր Telegram-ալիքում։
«Միգրանտների երեխաներին չեն ընդունի դպրոցներ առանց ռուսերենի իմացության։ Նրանց համար, երբ ընդունվում են հանրակրթական հաստատություն, պարտադիր կդառնա մեր երկրի տարածքում օրինական գտնվելու իրավունքի և ռուսերենի տիրապետման մակարդակի ստուգումը», — գրել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Վոլոդինը նշել է նաև երկու այլ օրենքների մասին, որոնք նույնպես ուժի մեջ կմտնեն ապրիլի սկզբից։ Դրանցից մեկը վերաբերում է ճամբարներում դաստիարակչական միասնական ծրագրի կատարելագործմանը, իսկ մյուսը՝ հիփոթեքային և ավտովարկերի սահմանափակումներին։
«Օրացուցային պլանի մեջ կմտնեն ծնողների օրերը, երեխաների ծանոթությունն արվեստի գործերի հետ և այլ միջոցառումներ, որոնք ուղղված են հայրենասիրության, աշխատասիրության, Հայրենիքի պաշտպանների հիշատակի նկատմամբ հարգանքի ձևավորմանը», — նշել է Վոլոդինը՝ խոսելով ճամբարներում փոփոխությունների մասին։
Բացի այդ, Պետդումայի նախագահը հայտնել է, որ ապրիլին սոցիալական թոշակները ինդեքսավորվելու են։ Աճը կկազմի 14.75%։

29 Март 2025 - 10:32 AMT
С 1 апреля в России вступает в силу закон, обязывающий детей мигрантов при поступлении в школу владеть русским языком. Об этом сообщил председатель Государственной думы Вячеслав Володин в своем Telegram-канале.
«Детей мигрантов не будут принимать в школы без знания русского языка. Для них при поступлении в общеобразовательную организацию вводится обязательная проверка законности нахождения на территории нашей страны, а также уровня владения русским языком», — написал он.
Также Володин упомянул два других закона, вступающих в силу с начала апреля. Один из них направлен на усовершенствование единой программы воспитательной работы в детских лагерях, другой касается установления ограничений по лимитам в ипотечном и автокредитовании.
«В календарный план войдут родительские дни, знакомство детей с произведениями искусства и другие мероприятия, направленные на формирование патриотизма, трудолюбия, уважения к памяти защитников Отечества», — отметил Володин, говоря об изменениях в лагерях.
Кроме того, председатель Госдумы сообщил, что в апреле произойдет индексация социальных пенсий. Повышение составит 14,75%.