Ազատության հրապարակում Արցախի բնակիչների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի նախաձեռնությամբ մարտի 31–ին կազմակերպվել է առաջին հանրային քննարկումը, որի թեման եղել է արցախցիների բնակարանային ապահովման ծրագիրը։ Քննարկման հիմնական բանախոսը՝ ոլորտում փորձառու մասնագետ և Արցախի Բնակարանային հարցերի կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Մանգասարյանը, ներկայացրել է առկա խնդիրներն ու բացթողումները։
«Շատ կարեւոր հարթակ է ստեղծվում, և հետագայում ցանկալի է, որ մասնակցությունն ավելի ակտիվ լինի։ Եվ պատահական չէ, որ հենց առաջին քննարկումը բնակապահովման հետ է կապված, քանի որ արցախցիներին հուզող թիվ մեկ խնդիրն այս պահին բնակարանային հարցն Է»,- ասել է Մանգասարյանը, հայտնում է Aravot.am-ը։
Նա նշել է, որ «40+10» հազար դրամի օգնության ծրագիրը պետք է շարունակվի։
«Հաճախ լսում ենք, որ ասում են՝ արցախցիները պետք է աշխատեն, որպեսզի բնակվարձերի հարցերը լուծեն։ Կարծում եմ՝ որեւէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ արցախցին ամենաաշխատասեր հայի տեսակ է, այնպես չէ, որ չեն աշխատում։ Բայց վարձատրությունը բավարար չէ առօրյա կարիքները հոգալու, ինչպես նաև վարձավճարների հարցը լուծելու համար։ Զարմանում եմ, որ այս ծրագիրը կապում են զբաղվածության հետ, քանի որ կառավարության որոշմամբ՝ բնակվարձի և կոմունալ վճարների նպատակով է այս աջակցությունը տրամադրվում։ Եվ աջակցությունը պետք է տրամադրվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի լուծվել արցախցիների բնակարանային խնդիրը»,- հավելել է Մանգասարյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ ծրագրի հիմնական խնդիրներից մեկը՝ դիմողների շատ ցածր թիվն է։ Այս պահի դրությամբ հավաստագիր է ստացել արցախցի ընտանիքների մոտ 3 տոկոսը, սակայն իրական օգտագործողների թիվը կազմել է ընդամենը 0.2 տոկոս։
«Կարծում եմ՝ սա ամեն ինչ ասում է այս ծրագրի մասին։ Արցախում ևս մենք բնակապահովման ծրագիր էինք իրականացնում, և արցախցիները կփաստեն, թե ինչ հերթեր էին մեր կոմիտեի դիմաց։ Այսինքն՝ եթե տեղահանված ընտանիքը չի դիմում բնակարանային ծրագրին, ուրեմն ծրագրի հետ ինչ-որ բան այն չէ։ Եվ 40+10 հազար ծրագիրը դադարեցնեն՝ պնդելով, որ դադարեցնում ենք, որպեսզի օգտվեն սերտիֆիկատներից, միանշանակ սխալ է, քանի որ այս պահին ոչ բոլոր ընտանիքները կարող են դիմել և սերտիֆիկատ ստանալ։ Գոնե եթե նման որոշում է կայացվում, պետք է փուլային տարբերակով լինի»,- հավելեց նա։
Բացի այդ, Մանգասարյանը ընդգծել է, որ ծրագիրն ունի ոչ միայն ֆինանսական, այլև կառավարչական, բանկային և իրավական խնդիրներ։ Շուկայում առկա բնակարանների գները չեն համապատասխանում սերտիֆիկատով տրամադրվող արժեքներին։ Չնայած հավաստագիր ստանալու գործընթացը հեշտացված է, սակայն դրանից հետո շահառուները բախվում են բարդ գործընթացների՝ հատկապես բանկերի հետ համագործակցության փուլում։
Մանգասարյանը նշել է, որ եթե շահառուն ունի ժամկետանց վարկ, ապա բանկերը նրան հիփոթեքային վարկ չեն տրամադրում, նույնիսկ եթե բնակարանի արժեքը համապատասխանում է տրամադրված սերտիֆիկատի գումարին։ Այս խնդիրը ներկայացվել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը, որտեղից հայտնել են, որ ապրիլի 1-ից այն կլուծվի։
«Իրավական խնդիրների մասին խոսենք․ քաղաքացիության հարցը իրավական դաշտում է։ Այնպես չէ, որ արցախցին չի ուզում լինել ՀՀ քաղաքացի։ Արցախցին ամբողջ կյանքում երազել է միանալ մայր Հայաստանի հետ և եղել է ՀՀ քաղաքացի։ Եվ այժմ ներկայացնել, թե արցախցիները չեն ուզում քաղաքացի դառնալ, դա իրականությանը չի համապատասխանում։ Ծրագրում կան նաև մի շարք այլ խնդիրներ, որոնք ընդհուպ հակասահմանադրական են։ Կարելի է առանձնացնել հենց սեփականության իրավունքի հետ կապված, խտրականության հարցերը»,- նշել է նա։
Մանգասարյանը եզրափակել է՝ նշելով, որ ծրագրի հիմքում պետք է լինեն շահառուների հնարավորությունների և իրատեսական պայմանների վրա հիմնված լուծումներ, այլ ոչ թե ձևական մոտեցումներ, որոնք վերջում չեն ապահովում ակնկալվող արդյունքը։
Արցախից բռնի տեղահանվածների աջակցության ծրագիրը 2025 թվականի ապրիլի 1–ից կրճատվելու է։ Աշխատունակ արցախցիներն այլևս չեն ստանա 40 000+10 000 դրամ բնակվարձի գումարը։ Աջակցություն կտրամադրվի միայն երեխաներին (մինչև 18 տարեկան), թոշակառուներին (63 տարեկանից բարձր), 1-ին և 2-րդ խմբերի հաշմանդամներին, ինչպես նաև կերակրողին կորցրած ընտանիքներին։ Եվ նույնիսկ նրանց համար աջակցությունը կնվազի ամսական մինչև 40 000 դրամ, իսկ հուլիսից` մինչև 30 հազար։

По словам бывшего председателя Комитета по жилищным вопросам Арцаха Армена Мангасаряна, только 0,2% арцахских семей приобрели жильё с помощью жилищных сертификатов, выданных правительством Армении. Об этом он заявил 31 марта в ходе первого общественного обсуждения, организованного Советом по защите прав жителей Арцаха на площади Свободы в Ереване. Тема обсуждения — программа обеспечения жильём арцахцев, вынужденно покинувших родину.
Мангасарян указал на неэффективность программы, подчеркнув, что она не решает главную проблему арцахцев — вопрос жилья.
«Создаётся очень важная платформа, и неудивительно, что первой темой стала проблема жилья. Это самый актуальный вопрос для арцахцев», — цитирует Мангасаряна «Aravot.am ».
Он призвал сохранить программу ежемесячной помощи в размере 40+10 тысяч драмов. «Говорят, арцахцы должны работать, чтобы платить за жильё. Но всем известно: арцахцы — один из самых трудолюбивых народов. Они работают, но зарплата не позволяет покрыть даже повседневные расходы и аренду жилья».
Он выразил недоумение по поводу связи этой помощи с занятостью: «Эта поддержка предоставляется для оплаты аренды и коммунальных услуг. Она должна действовать до окончательного решения жилищного вопроса».
По его словам, на данный момент сертификаты получили около 3% семей, но использовали их — лишь 0,2%. «Это говорит о многом. В Арцахе люди стояли в очередях у нашего комитета. Если сейчас не обращаются — значит, с программой что-то не так. И прекращать программу 40+10 тысяч, надеясь, что все перейдут на сертификаты, — ошибка. Не все могут подать заявку. Подобные решения должны внедряться поэтапно».
Он добавил, что проблемы программы не ограничиваются финансами: есть также управленческие, банковские и правовые сложности. Цены на жильё не соответствуют суммам, покрываемым сертификатами. Хотя получение сертификата упростили, затем получатели сталкиваются с трудностями, особенно на этапе взаимодействия с банками.
Если у получателя есть просроченный кредит, банки отказывают в ипотеке, даже если стоимость жилья соответствует размеру сертификата. Эта проблема уже представлена Министерству труда и социальных вопросов, где пообещали её решить с 1 апреля.
Говоря о юридических вопросах, он отметил: «Проблема гражданства — в правовом поле. Не правда, что арцахцы не хотят быть гражданами Армении. Они всегда мечтали быть частью Армении. Заявления об обратном не соответствуют действительности». По его словам, программа содержит и другие спорные пункты, включая дискриминационные положения и нарушение права собственности.
В завершение Мангасарян заявил: программа должна основываться на реальных возможностях и потребностях бенефициаров, а не на формальных подходах, не приносящих результата.
С 1 апреля 2025 года программа поддержки арцахцев будет сокращена. Работоспособные лица более не получат 40+10 тысяч драмов. Помощь останется лишь детям до 18 лет, пенсионерам старше 63 лет, инвалидам I и II группы и семьям, потерявшим кормильца. При этом размер помощи сократится: с апреля — до 40 тысяч драмов, а с июля — до 30 тысяч.