1 Ապրիլ 2025 - 12:52 AMT
Արեգակի վրա ուժգին բռնկում է գրանցվել։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ Կիրառական գեոֆիզիկայի ինստիտուտը։ Գիտնականները բռնկումը դասակարգում են որպես նախավերջին դասի հզորության։
«1 ապրիլի, ժամը 09:46-ին Մոսկվայի ժամանակով, 16 րոպե տևողությամբ M5.6 բռնկում է գրանցվել բծերի 4046 (N02E29) խմբի ռենտգենյան տիրույթում», – հայտնել են ինստիտուտից, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Ավելի վաղ գիտնականները հայտնել էին, որ վերջին օրերին արևային ակտիվությունը շարունակաբար աճել է։ Ամենաուժեղ բռնկումներն այս ընթացքում արձանագրվում են 4048 խմբում։
Արեգակնային բռնկումները բաժանվում են 5 կարգիմ ըստ ռենտգենյան ճառագայթման հզորության՝ A, B, C, M և X։ Ամենացածր մակարդակը՝ A0.0, համապատասխանում է Երկրի ուղեծրում մեկ քառակուսի մետրի վրա 10 նանովատ ճառագայթմանը։ Յուրաքանչյուր հաջորդ տառի դեպքում հզորությունն ավելանում է տասնապատիկ։ Սովորաբար նման բռնկումներն ուղեկցվում են արևային պլազմայի արտանետումներով։ Երբ այդ ամպերը հասնում են Երկիր, կարող են առաջացնել մագնիսական փոթորիկներ։

1 Апрель 2025 - 12:10 AMT
На поверхности Солнца во вторник произошла мощная вспышка, сообщает «ТАСС» со ссылкой на Институт прикладной геофизики. Специалисты учреждения уточнили, что вспышка достигла предпоследнего уровня мощности.
«1 апреля в 09:46 мск в рентгеновском диапазоне в группе пятен 4046 (N02E29) зарегистрирована вспышка M5.6 продолжительностью 16 минут», — сказали в институте.
Ранее в научных кругах отмечалось, что солнечная активность в последние дни демонстрирует устойчивый рост. Наибольшее число мощных вспышек в текущем периоде наблюдается в районе группы пятен 4048.
Солнечные вспышки классифицируются по мощности рентгеновского излучения на пять категорий: A, B, C, M и X. Самый низкий уровень — A0.0 — соответствует излучению мощностью 10 нановатт на квадратный метр на орбите Земли. При переходе к каждой следующей букве интенсивность возрастает в десять раз. Обычно подобные явления сопровождаются выбросом солнечной плазмы. Достигнув нашей планеты, такие облака способны вызвать магнитные бури.