Աշխատանքային այցով Էստոնիայում գտնվող ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Էստոնիան՝ լինելով առաջատար թվային պետություն, ՀՀ համար մեծ փորձի աղբյուր է։
«Հայաստանը պետք է կառուցի ուժեղ և դիմակայուն թվային ապագա։ Էստոնիան, լինելով առաջատար թվային պետություն, մեզ համար մեծ փորձի աղբյուր է։ Աշխատանքային այցով գտնվում ենք Տալլինում՝ ուսումնասիրելու թվային կառավարման, կիբեռանվտանգության և հանրային ծառայությունների թվայնացման ոլորտում նրանց հաջողված մոդելները։
Այս օրերին հայկական պատվիրակությունը մասնակցում է ոլորտային հանդիպումների, որոնց շրջանակում քննարկում ենք երկկողմ համագործակցության խորացման հնարավորությունները”,–գրել է նա։
Նա վստահուևթյուն է հայտնել, որ փոխգործակցությունը կտա նոր հնարավորություններ՝ Հայաստանում թվային ենթակառուցվածքների ամրապնդման և նորարարական լուծումների ներդրման համար։
Հայրապետյանը Տալլինում մասնակցել է Էստոնիայի ԱԳՆ-ում կազմակերպված աշխատանքային զեկույցների ու քննարկումների, որտեղ ներկայացվեցին թվային կառավարման առաջատար փորձերը՝ սկսած հարկային և մաքսային ավտոմատ համակարգերից մինչև արհեստական բանականությամբ ղեկավարվող սոցիալական ապահովության և արդարադատության հարթակներ։

2 Апрель 2025 - 11:32 AMT
Находящийся с рабочим визитом в Эстонии министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян написал на своей странице в Facebook, что Эстония как одна из ведущих цифровых стран является важным источником опыта для Армении.
«Армения должна построить сильное и устойчивое цифровое будущее. Эстония, являясь лидером в сфере цифровых технологий, представляет для нас большой интерес. Мы находимся в Таллине, чтобы изучить успешные модели цифрового управления, кибербезопасности и цифровизации государственных услуг», — отметил он.
Министр сообщил, что армянская делегация принимает участие во встречах по отраслевым вопросам, в ходе которых обсуждаются возможности углубления двустороннего сотрудничества.
Айрапетян выразил уверенность, что взаимодействие с Эстонией откроет новые перспективы для укрепления цифровой инфраструктуры в Армении и внедрения инновационных решений.
В Таллине он также участвовал в рабочих брифингах и обсуждениях, организованных в Министерстве иностранных дел Эстонии. В ходе мероприятий были представлены передовые практики цифрового управления — от автоматизированных налоговых и таможенных систем до платформ на базе искусственного интеллекта в сфере соцобеспечения и юстиции.