ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն արտոնել է «Բալչուգ Կապիտալ» ընկերության համասեփականատերեր Վարդան և Դավիթ Ամարյան եղբայրներին՝ ամերիկյան Goldman Sachs ֆինանսական խմբից գնել «Գազպրոմ», «Ռոսնեֆտ» և մի շարք այլ ռուսական ընկերությունների բաժնետոմսերը։
Ցանկում ընդգրկված են նաև «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ», «Նովատեկ», «Սուրգուտնեֆտեգազ», «Տատնեֆտ», «Լուկօյլ», «Նովոլիպեցկի մետալուրգիական կոմբինատ» (ՆԼՄԿ), «Ռոստելեկոմ» ընկերությունները, գրում է Forbes.ru–ն։
«Բալչուգ Կապիտալ» հիմնադրամի կենտրոնական գրասենյակն այժմ տեղակայված է Երևանում, իսկ կառավարմանը վերապահված ակտիվների ընդհանուր ծավալը գերազանցում է 2 միլիարդ դոլարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Դավիթ Ամարյանը երկար ժամանակ աշխատել է Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրած «Տրոյկա Դիալոգ» ներդրումային կազմակերպությունում։ Goldman Sachs-ը համարվում է աշխարհի խոշորագույն ներդրումային բանկերից մեկը, որը 2022-ի մարտին, Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո, դադարեցրել է իր գործունեությունը Ռուսաստանում։

3 Апрель 2025 - 08:26 AMT
Президент России Владимир Путин дал разрешение Вардану и Давиду Амарянам, совладельцам инвестиционного фонда «Балчуг Капитал», на приобретение у американской финансовой группы Goldman Sachs акций таких российских компаний, как «Газпром», «Роснефть» и ряда других.
Как сообщает Forbes.ru , в список также вошли «Интер РАО ЕЭС», «Новатэк», «Сургутнефтегаз», «Татнефть», «Лукойл», «Новолипецкий металлургический комбинат» (НЛМК) и «Ростелеком».
По информации «Спутник Армения», центральный офис фонда «Балчуг Капитал» расположен в Ереване, а общий объём активов под управлением превышает 2 миллиарда долларов.
Давит Амарян ранее работал в инвестиционной компании «Тройка Диалог», основанной Рубеном Варданяном. Goldman Sachs считается одним из крупнейших инвестиционных банков мира и прекратил деятельность в России в марте 2022 года после начала военных действий на Украине.