3 Ապրիլ 2025 - 13:05 AMT
Եվրամիության երկրներից, ինչպես նաև Շվեյցարիայից, Նորվեգիայից, Հարավային Կորեայից, ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից և Մեծ Բրիտանիայից Հայաստան ներկրվող ապրանքների մուտքը կպարզեցվի, սակայն, դրանք չեն վերաարտահանվի ԵԱՏՄ երկրներ։
Կառավարության նիստում ընդունված որոշման համաձայն՝ վերոնշյալ երկրներում արտադրված ապրանքները կարող են չհանդիսանալ ԵԱՏՄ չափորոշիչներով սերտիֆիկացման ենթակա՝ պայմանով, որ առկա լինեն Հայաստանի և ԵԱՏՄ-ի սահմաններում թույլատրելի վնասակար նյութերի սահմանաչափերին համապատասխանությունը հաստատող փաստաթղթեր, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Վերահսկիչ մարմիններն ունենալով համապատասխան փաստաթղթերը՝ սահմանափակվելու են միայն դրանց ստուգմամբ։ Նույնատիպ ընթացակարգը կիրառվելու է նաև այլ երկրների արտադրանքի համար, եթե վերջինիս սերտիֆիկացումը իրականացվել է ILAC միջազգային համաձայնագրի շրջանակում հավատարմագրված լաբորատորիաների կողմից։
Սակայն, այս կարգավորմամբ ներմուծված ապրանքները հնարավոր չի լինի վերարտահանել ԵԱՏՄ անդամ երկրներ՝ առանց Եվրասիական համապատասխանության սերտիֆիկատ ձևակերպելու։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը նախկինում նախազգուշացրել է հնարավոր հետևանքների մասին՝ նշելով, որ լաբորատոր փորձարկումների հայտերի քանակը կարող է նվազել, ինչը, իր հերթին, կհանգեցնի փոքր լաբորատորիաների փակման և խոշոր խաղացողների դիրքերի ամրապնդման։
Բացի այդ, նշվել է, որ սահմանային կրկնակի ստուգման բացակայությունը կարող է սահմանափակել արտադրանքի որակի վերահսկումը տեղափոխումից հետո։

3 Апрель 2025 - 13:24 AMT
Армения утвердила новые правила, упрощающие импорт товаров из ряда третьих стран, одновременно запрещая их реэкспорт в государства — члены Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Согласно решению, принятому на заседании правительства, упрощенный режим импорта будет действовать для товаров из стран Европейского союза, а также из Швейцарии, Норвегии, Южной Кореи, США, Японии и Великобритании. Эти товары могут не подлежать обязательной сертификации по стандартам ЕАЭС, если представлены документы, подтверждающие соответствие допустимым уровням вредных веществ, установленным на территории Армении и ЕАЭС, сообщает «Sputnik Армения».
Контролирующие органы, получив указанные документы, ограничатся их проверкой. Аналогичный порядок будет применяться и к продукции из других стран, если ее сертификация произведена лабораториями, аккредитованными в рамках международного соглашения ILAC.
Однако товары, ввезенные по упрощенной схеме, не смогут быть реэкспортированы в страны ЕАЭС без оформления сертификата соответствия.
Министерство экономики Армении ранее предупреждало о возможных последствиях нового порядка. Ведомство считает, что сокращение количества заявок на лабораторные испытания может привести к закрытию мелких лабораторий и усилению позиций крупных игроков.
Также подчеркивалось, что отсутствие повторного контроля на границе может ослабить надзор за качеством продукции после перевозки.