ՀՀ ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի եւ կրկնակի մաքսային հսկողության վարչության աշխատակիցները վերջերս ,Զվարթնոցե օդանավակայանի բեռնային համալիրում /«Կարգո»/կանխել են 100 հատ բանկային քարտի ապօրինի ներմուծումը հանրապետություն: Այդ մասին հաղորդում է Եկամուտների պետական կոմիտեի մամլո ծառայությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, քարտերը հայտնաբերվել են ԱՄՆ-ից ուղարկված ծանրոցի մաքսային զննման ժամանակ: Մաքսանենգ ճանապարհով ներկրված քարտերը հասցեագրված են եղել Երեւանի բնակիչ, 20-ամյա Լուսինե Շահազիզյանին: Մաքսային հսկողությունից թաքցնելու նպատակով` դրանք հնարամտորեն ամրացվել են ծանրոցով տեղափոխված ամսագրերի էջերին: Ձեռք բերված օպերատիվ տեղեկությունների հիման վրա մաքսանենգ բանկային քարտերն առգրավվել են Լ. Շահազիզյանի կողմից ծանրոցը ստանալուց անմիջապես հետո:
Պարզվել է, որ ,American Expressե, ,Capital Oneե, ,CITIBANKե, ,CHASEե եւ ամերիկյան հեղինակավոր այլ բանկերին պատկանող քարտերը կեղծ են: Առգրավված քարտերի մեջ առկա են եղել ինչպես Visa եւ Master, այնպես էլ Gold եւ Platinum տեսակի քարտեր:
Գործի վերաբերյալ նյութերն ուղարկվել են ԱԱԾ` ըստ ենթակայության: Հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի` ,Կեղծ վճարային փաստաթղթեր պատրաստելու կամ իրացնելուե մասին 203 հոդվածի հատկանիշներով: Հոդվածի համաձայն` կեղծ վճարային փաստաթղթեր պատրաստելը կամ իրացնելը պատժվում է ազատազրկմամբ:

В грузовом терминале («Карго») международного аэропорта «Звартноц» в Ереване сотрудниками управления по борьбе с контрабандой и повторному таможенному контролю Госкомитета по доходам Армении был предотвращен незаконный ввоз из США 100 банковских карт. Об этом сообщает пресс-служба Госкомитета по доходам.
Согласно сообщению, карты, которые ввозились контрабандным путем, были адресованы 20-летней жительнице Еревана Лусине Шахазизян. Чтобы скрыть их от таможенного контроля, карты были закреплены на страницах журналов.
Ккарты были обнаружены на основе полученных оперативных данных, вследствие чего были изъяты сразу после того, как Шахазизян получила посылку.
В сообщении отмечается, что в результате проведенной таможенными службами проверки выяснилось, что принадлежащие American Express, Capital One, CITIBANK, CHASE и другим авторитетным американским банкам карты фальшивые. Кроме этого, в числе изъятых пластиковых карточек были также карты Visa и Master, а также карты видов Gold и Platinum.
В Службу национальной безопасности направлены материалы по данному делу, а также возбуждено уголовное дело.