28 Մայիս 2009 - 08:22 AMT
Այսօր Հայաստանի կառավարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նիստ, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, խորհուրդը հիմք է ընդունել ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության եւ դրա իրականացման 2009-2012թթ. միջոցառումների ծրագրի նախագիծը: Նախագծում ներկայացված են սահմանված միջոցառումները, ակնկալվող արդյունքներն ու դրանց գնահատման ցուցիչները:
Նիստում քննարկվել են կոռուպցիայի մակարդակի գնահատման նպատակով մոնիտորինգի իրականացման ինստիտուցիոնալ նոր համակարգի մեթոդները, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի նոր ձեւաչափը:
Ընդգծվել է, որ ՀՀ հակակոռուպցիոն քաղաքականության արդյունավետ եւ համակարգված իրականացումն ապահովելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը քաղաքացիական հասարակության գործուն մասնակցության եւ հանրային քարոզչության միջոցով շարունակելու է ձեւավորել կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանրային աջակցություն, ինչպես նաեւ ապահովել ՀՀ հակակոռուպցիոն քաղաքականության պարբերական վերանայումը եւ ճշգրտումը այլ ոլորտներում եւ բնագավառներում իրականացվող պետական քաղաքականության գերակայությունների հետ:
ՀՀ վարչապետը հանձնարարական է տվել ՀՀ կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի անդամներին` հանրապետական գործադիր մարմինների, Ազգային ժողովի, քաղաքացիական հասարակության, դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ 15-օրյա ժամկետում քննարկել, լրամշակել նախագիծը եւ ներկայացնել առաջարկություններ:

В правительстве Армении состоялось заседание Совета по борьбе с коррупцией, которое возглавил председатель Совета – премьер-министра страны Тиграна Саркисяна, сообщает пресс-служба правительства.
Согласно сообщению, на совете был принят проект программы мероприятий на 2009-2012 годы по реализации антикоррупционной стратегии в республики, а также были обсуждены методы новой институциональной системы осуществления мониторинга с целью оценки уровня коррупции.
В связи с этим было отмечено, что с целью обеспечения эффективного осуществления антикоррупционной политики правительство Армении намерено продолжить формирование общественной поддержки посредством его активного участия.
Премьер-министр дал поручение обсудить в 15-дневный срок провести обсуждения с представителями органов исполнительной власти, Национального Собрания, донорских организаций, гражданского общества, дополнить проект и представить предложения.