Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) ապրիլին հրապարակած «Ասիական զարգացման հեռանկարներ» զեկույցի համաձայն՝ 2025-ին Հայաստանի տնտեսության աճը դանդաղել է և կազմելու է տարեկան 5%։
Զեկույցը նաև կանխատեսում է, որ 2026 թվականին այդ դանդաղման միտումը կշարունակվի՝ տնտեսական աճը կանխատեսվում է 4.7%, գրում է «Հետքը»։
2022 թվականին տնտեսությունը գրանցել է 12.6% աճ, 2023-ին՝ 8.3%, իսկ 2024-ին՝ արդեն 5.9%։ Տնտեսական տարբեր ճյուղերում արձանագրվել է աճի դանդաղում, որն առավել նկատելի է եղել ծառայությունների ոլորտում։
2025-2026 թթ. սպասվող տնտեսական աճի դանդաղումը առաջին հերթին պայմանավորվում է արտաքին գործոնների ազդեցության թուլացմամբ։2022-2023 թվականներին արտաքին գործոնները՝ մասնավորապես ռուսական շուկայի տեղաշարժերը, մեծապես նպաստել են Հայաստանի տնտեսության բարձր տեմպերին։ Սակայն ներկայում այդ գործոնների ազդեցությունը զգալիորեն նվազել է։
ԱԶԲ-ի գնահատմամբ՝ տնտեսական աճի հիմնական շարժիչ ուժը լինելու է ներքին պահանջարկը։ Թեև ծառայությունների ոլորտը մնում է գլխավոր խթանողը, արդյունաբերության և գյուղատնտեսության ներդրումը համեստ է գնահատվում։
Հայաստանում 2024 թվականին, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, միջին գնաճը կազմել է ընդամենը 0.3%։
ԱԶԲ-ը ցածր գնաճը կապել է միջազգային շուկաներում որոշ ապրանքների գների անկման և Կենտրոնական բանկի իրականացրած դրամավարկային քաղաքականության հետ։ Վերջինս 2023 թվականի կեսերից սկսել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, որը մինչ այդ բարձրացվել էր գնաճը զսպելու նպատակով։
Այս գործիքի միջոցով ԿԲ-ն փորձել է սառեցնել բարձր գնաճը՝ վարկերն ավելի թանկ դարձնելով և սպառումը նվազեցնելով։ Երբ գնաճն ընկել է, ԿԲ-ն փոխել է մոտեցումը՝ նվազեցնելով տոկոսադրույքը՝ ակտիվությունը խթանելու համար։ Սա է դրամավարկային քաղաքականության հիմնական տրամաբանությունը։
ԿԲ-ն նաև նշել է, որ հնարավոր է՝ վարկավորման պահանջարկը որոշ չափով թուլանա, և տոկոսադրույքներն էլ կիջնեն։
ԱԶԲ-ը կանխատեսում է, որ 2025 թվականին Հայաստանում գնաճը կաճի և տարեկան կտրվածքով կհասնի 3%-ի, ինչը կհամապատասխանի Կենտրոնական բանկի սահմանած թիրախին։ ԿԲ-ի գնահատմամբ՝ 3% (±1 տոկոսային կետ) միջակայքը համարվում է թույլատրելի տնտեսության կայուն զարգացման համար։
2022 թվականի փետրվարին սկսված ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո Ռուսաստանի նկատմամբ սահմանվել են արևմտյան պատժամիջոցներ՝ ներառյալ առևտրի սահմանափակումներ, բանկային փոխանցումների արգելքներ և ներդրումների սահմանափակումներ։ Հայաստանը դարձել է ՌԴ-ի համար հիմնական տարանցիկ ուղին՝ այդ սահմանափակումները շրջանցելու համար։

11 Апрель 2025 - 11:19 AMT
Согласно апрельскому отчету «Азиатские перспективы развития», опубликованному Азиатским банком развития (АБР), в 2025 году рост экономики Армении замедлится и составит 5% в годовом выражении.
В документе, на который ссылается «Hetq», также говорится, что в 2026 году тенденция к замедлению сохранится — ожидается рост на уровне 4,7%.
Для сравнения: в 2022 году рост составил 12,6%, в 2023-м — 8,3%, а в 2024-м ожидается на уровне 5,9%. Замедление зафиксировано в различных отраслях экономики, особенно в секторе услуг.
АБР связывает это с ослаблением влияния внешних факторов, которые в 2022–2023 годах, в частности, изменения на российском рынке, способствовали стремительному росту. В настоящее время это влияние существенно сократилось.
Основным фактором экономического роста в 2025–2026 годах, по оценке АБР, станет внутренний спрос. Хотя сектор услуг по-прежнему будет играть ведущую роль, вклад промышленности и сельского хозяйства оценивается как скромный.
Согласно данным Статистического комитета Армении, в 2024 году среднегодовая инфляция составила всего 0,3%. АБР объясняет это снижением цен на отдельные товары на мировом рынке, а также монетарной политикой Центрального банка Армении.
С середины 2023 года ЦБ начал понижать ставку рефинансирования, которую ранее повышал для сдерживания инфляции. Таким образом, удорожание кредитов снижало потребление. После того как инфляция пошла на спад, регулятор изменил курс, стимулируя экономическую активность снижением ставки.
Центробанк также отметил, что спрос на кредиты может ослабнуть, а процентные ставки — продолжить снижение.
По прогнозу АБР, в 2025 году инфляция в Армении достигнет 3%, что соответствует целевому показателю Центрального банка (3% ±1 п.п.), обеспечивающему, по оценке регулятора, стабильное развитие экономики.
После начала войны между Россией и Украиной в феврале 2022 года против РФ были введены западные санкции, включая торговые ограничения, запреты на банковские переводы и ограничения на инвестиции. Армения стала для России основным транзитным маршрутом в обход этих ограничений.