11 Ապրիլ 2025 - 09:48 AMT
Վերջին օրերին Բաքվում անցկացված բանակցությունների ընթացքում Իսրայելը և Թուրքիան չեն կարողացել համաձայնության գալ Սիրիայում լարվածությունը նվազեցնելու միջոցների շուրջ։ Այդ մասին հայտնել է Իսրայելի հանրային հեռարձակողը՝ Kan-ը։
Բանակցությունները, որոնք նպատակ ունեին ստեղծել մեխանիզմ՝ կանխելու երկու երկրների միջև Սիրիայում հնարավոր բախումները, ակնկալվում է, որ կշարունակվեն հրեական Պասեք տոնի ավարտից հետո, որը 2024 թվականին նշվելու է ապրիլի 12-19-ը, գրում է Gazeta.ru-ն։
Kan-ը նաև հաղորդել է, որ Թուրքիան չի բացել իր օդային տարածքը իսրայելական ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռի համար, որը Իսրայելի պատվիրակություն էր տեղափոխում Ադրբեջան։ Արդյունքում, ինքնաթիռը ստիպված է եղել շրջանցել Թուրքիան՝ թռչելով Սև ծովի վրայով։
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի գրասենյակը հաստատել է, որ Իսրայելի և Թուրքիայի ներկայացուցիչները բանակցություններ են անցկացրել Ադրբեջանում։ Վարչապետի գրասենյակը նշել է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը «ներկայացրել են իրենց տարածաշրջանային շահերը», և «համաձայնեցվել է շարունակել երկխոսությունը՝ տարածաշրջանային կայունությունը պահպանելու համար»։

11 Апрель 2025 - 11:30 AMT
Во время недавних переговоров в Баку Израиль и Турция не смогли достичь консенсуса по мерам снижения напряженности в Сирии, сообщает Гзаета.ru со ссылкой на израильскую государственную телерадиокомпанию Kan.
Переговоры, направленные на создание механизма предотвращения конфликтов между двумя странами в Сирии, ожидается, продолжатся после еврейского праздника Песах, который в 2024 году отмечается с 12 по 19 апреля.
Kan также сообщил, что Турция отказала израильскому военному самолету, перевозившему делегацию в Азербайджан, в праве пролета через свое воздушное пространство. В результате самолету пришлось изменить маршрут и облететь Турцию западнее, над Черным морем.
Канцелярия премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху подтвердила, что представители Израиля и Турции провели переговоры в Азербайджане. В заявлении канцелярии говорится, что во время встречи стороны «изложили свои интересы в регионе», после чего «было условлено о продолжении диалога для поддержания региональной стабильности».