11 Ապրիլ 2025 - 12:01 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է այն ընկերությունների ցանկը, որոնց մոտ արձանագրվել են աշխատողի չձևակերպման և ՀԴՄ կիրառման կանոնների խախտման դեպքեր։
2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչև մարտի 31-ն իրականացված ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ 34 խոշոր հարկ վճարողների ՀԴՄ-ի կիրառման կանոնների խախտում և առաջադրվել է մոտ138.1 մլն դրամ տուգանք։
Տուգանված հարկատուների շարքը գլխավորում է «Էվրիկա գրուպ» ընկերությունը, այն տուգանվել է 20 մլն դրամով։ Նշվում է, որ նույն չափի տուգանք ընկերությանը սահմանվել է նաև նախորդ տարվա ընթացքում։ հիմնվելով իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրից ստացված տվյալներից հայտնի է, որ ընկերության միակ բաժնետերը Թեմուր Ուսուբովն է, գրում է Factor.am-ը։
10 մլն դրամով տուգանվել է Բարսեղ Բեգլարյանին պատկանող «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ն է։ Այն ավտոմոբիլային բենզինի, դիզելային վառելիքի և հեղուկացված ածխաջրածնային գազի ներկրմամբ և վաճառքով զբաղվող ընկերություն է։ Տարեսկզբին Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինն էլ 37 միլիոն 796,993 դրամ տուգանք էր նշանակել «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ի նկատմամբ։
Նույն տուգանքին է ենթարկվել նաև «Գազ-պրոպան» ընկերությունը, որի հիմնադիրն է Պերճ Յախանեջյանը։ Ընկերությունը զբաղվում է հեղուկացված գազի վաճառքով Երևանում և մարզերում։ Շուկայի վերահսկողության մարմինը այս տարի նույնպես տուգանել է այն՝ 15 մլն 964 հազար դրամով։
ՊԵԿ ստուգումների արդյունքում 6 խոշոր հարկ վճարողների մոտ արձանագրվել է 31 չգրանցված աշխատող և առաջադրվել է մոտ 7.8 մլն դրամ տուգանք։ Տուգանված հարկատուների ցանկը գլխավորում է «Մեղրաձոր գոլդ» ընկերությունը։ Ընկերությունում ՊԵԿ-ն արձանագրել է 20 չգրանցված աշխատող, արդյունքում ընկերությանը տուգանել է 5 մլն դրամով։
Այս ընկերության 33 %-ի բաժնետերը Ծաղկաձորում գտնվող նախկին «Գոլդեն փելիս» հյուրանոցի սեփականատեր, գործարար Նարեկ Նալբանդյանն է։ Նա ընկերությունում բաժնեմաս է ստացել նախորդ տարվա հոկտեմբերին։ Ընկերությունում 33 %-ի բաժնեմաս ունի նաև Արտեմ Սահակյանը, իսկ 34 %-ի բաժնետերը Նարեկ Մարգարյանն է։

Комитет государственных доходов (КГД) опубликовал список компаний, у которых были зафиксированы случаи неоформленных сотрудников и нарушений правил использования контрольно-кассовых машин (ККМ).
По результатам проверок, проведённых с 1 января по 31 марта 2025 года, выявлены нарушения у 34 крупных налогоплательщиков, которым были назначены штрафы на сумму около 138,1 млн драмов.
Лидером по сумме штрафов стала компания «Эврика групп», которой был назначен штраф в размере 20 млн драмов. Такая же сумма была взыскана и в прошлом году. По данным государственного регистра юридических лиц, единственным акционером компании является Темур Усубов, сообщает Factor.am .
На 10 млн драмов был оштрафован также принадлежащий Барсегу Бегларяну «Флеш» ООО — компания, занимающаяся импортом и продажей автомобильного бензина, дизельного топлива и сжиженного углеводородного газа. В начале года Инспекционный орган по надзору за рынком уже назначил этой компании штраф в размере 37 млн 796 993 драмов.
Такой же штраф был наложен на компанию «Газ-пропан», реализующую сжиженный газ в Ереване и регионах. Основателем компании является Перч Яханеджян. Ранее в этом году орган рыночного надзора также оштрафовал её на сумму 15 млн 964 тыс. драмов.
В результате проверок КГД у шести крупных налогоплательщиков был выявлен 31 неоформленный работник, что привело к назначению штрафов на сумму около 7,8 млн драмов. Лидером списка стала компания «Меградзор голд», где было обнаружено 20 неоформленных сотрудников. Штраф составил 5 млн драмов.
33 % акций этой компании принадлежат бизнесмену Нареку Налбандяну, известному как бывший владелец гостиницы «Голден пэлис» в Цахкадзоре. Ещё 33 % у Артема Саакяна, а 34 % — у Нарека Маргаряна.