28 Մայիս 2009 - 10:40 AMT
Սեւծովյան օղակավոր ավտոմայրուղին պետք է անցնի ՍՏՀԿ բոլոր մասնակից-երկրների տարածքով, PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հայտնել է ՀՅ «Դաշնակցության» տնտեսական հարցերով խորհրդական, խոհրդարանի պատգամավոր Արա Նռանյանը: Նա հիշեցրել է, որ այս տարվա մարտին Հայաստանում տեղի է ունեցել ՍՏՀԿ անդամ-երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպում, որի արդյունքներով ընդունվել է հռչակագիր` նվիրված Սեւ ծովի շուրջ օղակավոր ավտոմայրուղու կառուցման հարցերին, որը կմիացնի տարածաշրջանի երկրների հիմնական ավտոմայրուղիները: «Մենք պնդել ենք, որպեսզի այդ օղակավոր ավտոմայրուղին անցնի տարածաշրջանի բոլոր երկրներով»,- ասել է նա:
Խորհրդարանի պատգամավորի խոսքերով, որը նաեւ ՍՏՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության անդամ է, ՍՏՀԿ-ն արդեն զբաղվում է նախագծի իրագործմամբ, որը տարածաշրջանի երկրների իշխանության գործադիր մարմինն է:
ՍՏՀԿ ձեռքբերումների շարքում Նռանյանը նշեց նաեւ, որ ՍՏՀԿ անդամ-երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպման ժամանակ ընդունվել է հռչակագիր, որը նախատեսում է անցագրային ռեժիմի հեշտացում պրոֆեսիոնալ վարորդների համար:«Թեեւ այդ հարցը լուծվել է կազմակերպության մակարդակով, բայց կան որոշակի խնդիրներ` կապված առանձին երկրների մակարդակով իրագործման հետ»,- ասել է Նռանյանը:
Այսպիսով, Նռանյանի խոսքերով, եթե առաջ ՍՏՀԿ համար հիմնականում առաջնային էին էներգետիկայի հարցերը, ապա այժմ, եթե հետեւել կազմակերպության շահերի փոփոխությունների դինամիկային, ավելի շատ է դրվում տրանսպորտային խնդիրների լուծման հարցը, չնայած նրան, որ Հայաստանը փակ սահմանի հարց ունի Թուրքիայի հետ: Նռանյանի խոսքերով, երկրները, որոնք սահմաններ են փակում, խոչընդոտում են ողջ Սեւծովյան տարածաշրջանի զարգացմանը: Դրա հետ կապված նա ավելացրեց, որ կես տարի առաջ, երբ կայացել է ՍՏՀԿ 15-ամյակի հետ կապված հավաք եւ ներկայացվել է կազմակերպության առաջ ծառացած խնդիրների եւ ձեռքբերումների մասին զեկույց, Հայաստանի կողմից զեեկույցի մեջ կետ է ավելացվել` սահմանների բացման անհրաժեշտության հարցը: «Թուրքական կողմը ստիպված է ընդունել, որ սահմանների փակումը խանգարում է ոչ միայն ՍՏՀԿ առանձին երկրների, այլ նաեւ ամբողջ տարածաշրջանի զարգացմանը»,- ասել է նա:
Երեւանում մայիսի 12-ին տեղիէ ունեցել ՍՏՀԿ Բեռնափոխադրող երկրների ասոցացիաների միության (BSEC-URTA) ժողով, որի արդյունքներով ենթադրվում էր իրականացնել այդ որոշումները: ժողովի աշխատանքներին մասնակցում էին Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բուլղարիայի, Ուկրաինայի, Թուրքիայի, Մոլդովայի, Ալբանիայի, Ռումինիայի եւ Վրաստանի ներկայացուցիչները:
Հայաստանը ՍՏՀԿ նախագահ-երկրի պարտականություններն ընդունել է 2008-ի նոյեմբերին, եւ կատարել դրանք մինչեւ 2009-ի ապրիլի 30-ը:
ՍՏՀԿ-ն ստեղծվել է 1992-ին, եւ Հայաստանը նրա հիմնադիրներից մեկն է եղել: Ներկա պահին ՍՏՀԿ մշտական անդամներ են համարվում 12 երկրներ. Ալբանիա, Հայաստան, Ադրբեջան, Բուլղարիա, Հունաստան, Վրաստան, Մոլդովա, Ռումինիա, Ռուսաստան, Սերբիա, Թուրքիա եւ Ուկրաինա: ՍՏՀԿ դիտորդ-երկրներն են Ավստրիան, Բելոռուսը, Խորվաթիան, Չեխիան, Եգիպտոսը, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Սլովակիան եւ ԱՄՆ-ը:

28 Май 2009 - 10:40 AMT
Черноморская кольцевая автомагистраль должна проходить по территории всех стран-участниц ОЧЭС, сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIANNet советник по экономическим вопросам АРФ “Дашнакцутюн”, депутат парламента Ара Нранян. Он напомнил, что в марте этого года в Армении прошла встреча министров транспорта стран-членов ОЧЭС, по итогам которой была принята декларация, посвященная вопросам строительства кольцевой автомагистрали вокруг Черного моря, которая соединит основные автомагистрали стран региона. «Мы настаивали, чтобы эта кольцевая автомагистраль проходила по всем странам региона», – сказал он.
По словам депутат парламента, который является также и членом армянской делегации парламентской ассамблеи ОЧЭС, реализацией проекта уже занимется ОЧЭС, которая является исполнительным органом власти стран региона.
Среди достижений ОЧЭС Нранян отметил также то, что на встрече министров транспорта стран-членов ОЧЭС была принята деклорация, предусматривающая упрощение визового режима для профессиональных водителей. «Хотя этот вопрос был решен на уровне организации, но есть определенные проблемы с реализацией на уровне отдельных стран», – сказал Нранян.
Таким образом, по словам Нраняна, если раньше для ОЧЭС приоритетными в основном были вопросы энергетики, то сейчас, если посмотреть динамику изменений интересов организации, все больше ставится вопрос о решении транспортных проблем, несмотря на то, что Армения имеет вопрос закрытой границы с Турцией. По мнению Нраняна, страны, которые закрывают границы, препятствуют развитию всего Черноморского региона. В связи с этим он добавил, что полгода назад, когда состоялось собрание по случаю 15-летия ОЧЭС и представили доклад о достижениях и проблемах, которые стоят перед организацией, со стороны Армении был внесен пункт в доклад – вопрос о необходимости открытии границ. «Турецкая сторона вынуждена была признать, что закрытие границ мешает развитию не только отдельных стран ОЧЭС, но и всего региона», – сказал он.
В Ереване 12 мая состоялось 15-ое собрание Союза ассоциаций грузоперевозчиков стран ОЧЭС (BSEC-URTA), по результатом которого предполагалось осуществить эти решения. В работе собрания принимали участие представители Армении, России, Болгарии, Украины, Турции, Молдовы, Албании, Румынии и Грузии.
Армения приняла обязанности страны-председателя ОЧЭС в ноябре 2008 года, и исполняла их до 30 апреля 2009 года.
ОЧЭС была создана в 1992 году, и Армения стала одним из ее основателей. В настоящее время постоянными членами ОЧЭС являются уже 12 стран: Албания, Армения, Азербайджан, Болгария, Греция, Грузия, Молдавия, Румыния, Россия, Сербия, Турция и Украина. Странами-наблюдателями в ОЧЭС являются Австрия, Белоруссия, Хорватия, Чехия, Египет, Франция, Германия, Италия, Польша, Словакия и США.