Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներկայացնելով 2024 թվականին ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի կատարման ընթացքի արդյունքները, ընդգծել է, որ միայն 2024-ի ցուցանիշներով ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են ավելի քան 1.3 տրիլիոն դրամով, ինչը ներկայիս փոխարժեքով կազմում է ավելի քան 3.3 միլիարդ դոլար։
Ըստ նրա, սա այն հավելյալ գումարն է, որ հեղափոխությունից հետո միայն մեկ տարվա ընթացքում՝ 2024-ին, մուտք է գործել պետական բյուջե, իսկ 2018-2024 թթ․ լրացուցիչ մուտք է եղել ավելի քան 1 տրիլիոն 684 մլրդ դրամ կամ 4․2 մլրդ դոլար, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Պետք է ընդգծել, որ ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությանը նախորդող տարիներին նույնպես Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտներն աճ են ունեցել, և սա որևէ մեկը չի կարող ժխտել: Բայց 2018 թվականի հեղափոխությունը բյուջեի աճին նոր տեմպ է տվել, ու բոլոր միջինացված թվերը հանած՝ միայն հեղափոխության բերած տեմպի շնորհիվ ՀՀ պետական բյուջե 2018-2024 թվականը լրացուցիչ մուտք է եղել ավելի քան 1 տրիլիոն 684 մլրդ դրամ կամ 4․2 մլրդ դոլար: Սա, կրկնում եմ, այն գումարն է, որ պետական բյուջե մուտք է եղել նախորդող շրջանի, մասնավորապես՝ 2011-2017 թվականների բյուջեի աճի միջինացված թվերից ավելի: Այսինքն՝ հետհեղափոխական 7 տարիների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջե մուտք է եղել հավելյալ 4․2 մլրդ դոլար, և սա, ուշադրությո՛ւն դարձրեք, քովիդի, համավարակի և պատերազմի տարվա ներառմամբ»,–ասել է նա։
Փաշինյանը նաև հստակեցրել է, որ նշված գումարի մեջ պետական պարտքը հաշվառված չէ, ինչպես նաև չեն ներառվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի փոխանցումները. խոսքը վերաբերում է բացառապես պետական բյուջեի մաքուր, հեղափոխությունից հետո արձանագրված եկամտին։
«Սա ասում եմ նաև այն քննադատություններին ի պատասխան, թե մեր կառավարությունը հեղափոխությամբ եկավ իշխանության և մոռացավ թալանածը հետ բերելու խոստումը: Բա այս 4․2 մլրդ դոլարը օդի՞ց է ընկել, սիրելի՛ ժողովուրդ»,- ասել է նա։

Премьер-министр Никол Пашинян, представляя итоги реализации программы правительства Армении на 2021–2026 годы за 2024 год, отметил, что только за этот год доходы государственного бюджета выросли более чем на 1,3 триллиона драмов, что по текущему курсу превышает 3,3 миллиарда долларов США.
По его словам, это сумма дополнительных поступлений в бюджет только за 2024 год после революции. В целом, с 2018 по 2024 год в бюджет дополнительно поступило более 1 триллиона 684 миллиардов драмов или 4,2 миллиарда долларов, сообщает «1lurer.am ».
«Следует отметить, что и в годы, предшествовавшие народной, ненасильственной, бархатной революции, доходы государственного бюджета Армении росли — это никто не отрицает. Однако революция 2018 года придала этому росту новый темп. Исключив средние показатели, можно утверждать, что исключительно благодаря революции в 2018–2024 годах дополнительно поступило более 1 триллиона 684 миллиардов драмов, или 4,2 миллиарда долларов. Повторяю: речь идет о сумме, превышающей средние темпы роста бюджета в предыдущие годы, особенно в 2011–2017 годах. Иными словами, за 7 лет после революции бюджет Армении получил дополнительно 4,2 миллиарда долларов — включая годы пандемии COVID-19 и войны», — заявил он.
Пашинян также уточнил, что в указанную сумму не входят государственные заимствования, а также переводы Всеармянского фонда «Айастан». Речь идет исключительно о чистых доходах государственного бюджета, зафиксированных после революции.
«Я говорю это также в ответ на критику, что наше правительство, придя к власти революцией, забыло обещание вернуть украденное. Разве эти 4,2 миллиарда долларов с неба свалились, дорогие соотечественники?» — добавил он.