16 Ապրիլ 2025 - 10:45 AMT
IDBank-ը պաշտոնապես միացել է Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրների բանկային ասոցիացիային` BACEE-ին, ինչը կարևոր քայլ էր բանկի՝ միջազգային գործընկերների հետ հարաբերություններն ամրապնդելու գործում։
Անդամակցության պայմանագիրը ստորագրվել է Բուդապեշտում կայացած պաշտոնական արարողության ժամանակ, որին ներկա էին IDBank-ի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը և BACEE բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ։ Միջոցառումը խորհրդանշում էր խոստումնալից և փոխշահավետ համագործակցության սկիզբը։
BACEE-ն հիմնադրվել է 1996թ․-ին։ Այն տարածաշրջանային մասնագիտացված կազմակերպություն է, որը համախմբում է Եվրամիության, Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի, Արևմտյան Բալկանների և Կովկասյան երկրների բանկերը։ Կազմակերպության առաքելությունն է ամրապնդել իր անդամ-բանկերի գործարար հարաբերությունները միջազգային բանկային համակարգի հետ և նպաստել նրանց երկրներում համակարգի կայուն և երկարատև զարգացմանը:
Այս անդամակցության շնորհիվ IDBank-ի առջև բացվում են բազմաթիվ հնարավորություններ, այդ թվում՝ մասնակցություն BACEE-ի կազմակերպած կոնֆերանսներին, դասընթացներին և սեմինարներին, ինչպես նաև հնարավորություն մասնակցելու Բանկերի թղթակցային հարաբերությունների զարգացման ծրագրին և այլ նախագծերի։
IDBank-ի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը նշել է․ «Մենք հպարտ ենք BACEE-ին միանալու համար և վստահ ենք, որ այս համագործակցությունը կաջակցի IDBank-ի ռազմավարական նպատակներին, հատկապես՝ ավելի ամուր միջազգային կապեր կառուցելու և տարածաշրջանային ֆինանսական աճին և կայունությանը նպաստելու գործին»։
«IDBank-ը կարևոր դեր ունի Հայաստանի բանկային ոլորտում, և ունենալով Բանկը BACEE-ի անդամակցության ցանկում՝ Ասոցիացիան էլ ավելի է ամրապնդում իր աշխարհագրական ծածկույթն ու տեսանելիությունը։ BACEE-ն ուրախ է իր աջակցությունն առաջարկել IDBank-ի դինամիկ և կայուն զարգացման գործում ներքին և միջազգային մակարդակում», – ասել է BACEE-ի գլխավոր քարտուղար Իշտվան Լենգյելը։

16 Апрель 2025 - 10:49 AMT
IDBank стал официальным членом Ассоциации банков Центральной и Восточной Европы (BACEE), что ознаменовало собой значимый шаг на пути к расширению международного сотрудничества и усилению позиций Банка в регионе.
Соглашение о членстве было подписано в ходе официальной церемонии, состоявшейся в Будапеште. В мероприятии приняли участие председатель правления IDBank Мгер Абраамян и представители руководства BACEE. Церемония символизировала начало многообещающего и взаимовыгодного сотрудничества.
Основанная в 1996 году, BACEE является авторитетной региональной профессиональной организацией, объединяющей финансовые учреждения из стран Европейского союза, Центральной и Восточной Европы, Западных Балкан и Кавказа. Миссия организации — способствовать сотрудничеству между членами и поддерживать устойчивое развитие банковского сектора в регионе.
Благодаря этому членству IDBank получает доступ к широкому спектру ресурсов и возможностей, включая участие в конференциях, семинарах, обучающих программах и инициативах BACEE, таких как Программа развития корреспондентского банковского обслуживания.
Председатель правления IDBank Мгер Абраамян отметил: «Мы гордимся тем, что присоединились к BACEE, и уверены, что это партнерство будет способствовать реализации стратегических целей IDBank, в частности, укреплению международных связей и внесению вклада в финансовый рост и стабильность региона.»
Генеральный секретарь BACEE Иштван Ленгел подчеркнул: «IDBank занимает значимое место в банковском секторе Армении, и его вступление в ряды членов BACEE способствует расширению географии нашей деятельности и повышению узнаваемости Ассоциации. Мы рады оказывать поддержку устойчивому и активному развитию IDBank как внутри страны, так и за её пределами».