17 Ապրիլ 2025 - 10:18 AMT
ՌԴ–ն կրճատել է պարզեցված կարգով սապրելու իրավունք ստանալու համար առանձնացված մասնագիտությունների ցանկը։ Ռուսաստանի աշխատանքի նախարարությունը հաստատել է թարմացված ցանկը, որը ներառում է 29 մասնագիտություն։
Դրանց առկայության դեպքում որակավորված օտարերկրացի մասնագետները կարող են պարզեցված կարգով դիմել Ռուսաստանի բնակության իրավունք ստանալու համար։ Համապատասխան հրամանի տեքստը տեղադրվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում, հայտնում է Interfax-ը։
Ցանկում ընդգրկվել են հետևյալ մասնագիտությունները՝ տվյալների մեծ ծավալների վերլուծաբան (արդյունաբերական ոլորտներում, աստղաֆիզիկայում, գենետիկայում), նոր տեխնոլոգիաների ներդրմամբ զբաղվող ինժեներներ, վառելիքա–քսայուղային նյութերի ինժեներներ, պոլիմերային համակցված նյութերի ինժեներներ, վերանորոգման ու եռակցման մասնագետներ։ Ներկայացված են նաև կոնստրուկտոր ինժեներներ, ծրագրավորողներ և նախագծողներ։ Աշխատավորական մասնագիտություններից ներառված են՝ պաշտպանիչ ծածկույթներ կիրառող օպերատորներ, մամլիչներ, եռակցողներ և սվաղի մասնագետներ՝ նավաշինության, մեքենաշինության և ավիաշինության ոլորտներում։
Մարտ ամսին հանրային քննարկման ներկայացված նախագծում նշվել էր 31 մասնագիտություն։ Այդ ժամանակ նախարարության մամուլի ծառայությունը նշել էր, որ «ցանկում ընդգրկվել են միայն նեղ մասնագիտացված ինժեներական և աշխատանքային մասնագիտություններ, ինչպես նաև՝ որոշ գիտական ոլորտներում վերլուծաբաններ և ինժեներներ»։
Նախարարությունը հիշեցրել էր, որ նախկինում՝ այն ցանկում, որը հիմք էր տալիս քաղաքացինություն ստանալ պարզեցված կարգով, ներառված էին 203 անվանում։
«Որպեսզի օտարերկրացի մասնագետները կարողանան 2025 թվականին օգտվել ՎՆԺ-ի պարզեցված ձևակերպման իրավունքից, նրանք պետք է համապատասխանեն մի քանի չափանիշի, այդ թվում՝ ցանկում նշված մասնագիտությամբ անընդմեջ առնվազն մեկ տարվա աշխատանքային փորձ ունենան դիմումի ներկայացման օրվա դրությամբ և պահպանեն Ռուսաստանի օրենսդրության բոլոր պահանջները», – նշված էր հաղորդագրության մեջ։
Նախարարությունը նաև հիշեցրել էր, որ մինչև 2023 թվականը՝ շուկայի պահանջարկ ունեցող մասնագիտություն ունեցող օտարերկրացիները կարող էին ստանալ Ռուսաստանի քաղաքացիություն պարզեցված կարգով՝ «Ռուսաստանի քաղաքացիության մասին» օրենքով 2016 թվականին ընդունված դրույթի համաձայն։ Քաղաքացիության տրամադրման հարցերով զբաղվում է ՆԳՆ-ն, իսկ մասնագիտությունների ցանկի կազմմամբ՝ Աշխատանքի նախարարությունը։
ՆԳՆ-ի տվյալներով՝ 2017-ից մինչև 2023 թվականը մասնագիտությամբ պարզեցված կարգով քաղաքացիություն ստանալու հնարավորությունից օգտվել է Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստացած օտարերկրացիների ընդամենը 1%-ից պակասը։ 2023 թվականի ապրիլին այս դրույթը վերացվել է, իսկ 2024 թվականի դեկտեմբերին՝ ՆԳՆ-ի նախաձեռնությամբ, «Օտարերկրացիների իրավական կարգավիճակի մասին» օրենքում կատարվել են փոփոխություններ, որոնց համաձայն՝ պահանջարկ ունեցող մասնագիտություն ունեցող օտարերկրացիները և քաղաքացիություն չունեցող անձինք ստացել են ՎՆԺ-ի պարզեցված կարգով ձևակերպման իրավունք։

17 Апрель 2025 - 08:07 AMT
Министерство труда России утвердило обновленный список, включающий 29 профессий, наличие которых у квалифицированных иностранных специалистов позволяет им рассчитывать на получение вида на жительство в упрощенном порядке. Текст соответствующего приказа размещен на официальном интернет-портале правовой информации, сообщает Интерфакс.
В утвержденный перечень вошли такие профессии, как аналитики в области обработки больших объемов данных (применительно к промышленным сферам, астрофизике и генетике), инженеры, занимающиеся внедрением современных технологий, специалисты по горюче-смазочным материалам, инженеры по работе с полимерными композитами, а также по ремонту и сварке. Также в списке присутствуют инженеры-конструкторы, программисты и проектировщики. Что касается рабочих профессий, туда включены операторы по нанесению специальных покрытий, прессовщики, сварщики и слесари, работающие в таких отраслях, как судостроение, машиностроение и авиастроение.
Первоначальный проект документа, представленный Минтрудом для общественного обсуждения в марте, включал 31 профессию. Тогда в министерстве пояснили, что «в перечень вошли только инженерные и рабочие специальности узкой направленности, а также профессии аналитиков и инженеров в отдельных сферах науки». В ведомстве напомнили, что в предыдущей редакции перечня, который давал право на получение гражданства в упрощенном порядке, содержалось 203 наименования.
«Чтобы воспользоваться правом на получение ВНЖ в упрощенном порядке в 2025 году иностранным специалистам с подходящей профессией необходимо соответствовать ряду критериев, в том числе иметь стаж работы по профессии из перечня не менее одного года непрерывно на дату подачи заявления и соблюдать все требования российского законодательства», – отмечалось в сообщении.
В ведомстве также напомнили, что до 2023 года иностранные граждане, обладающие востребованными в России профессиями, могли получить российское гражданство в упрощенном порядке в соответствии с нормой, включенной в закон «О гражданстве России» в 2016 году. Вопросы предоставления гражданства находятся в ведении Министерства внутренних дел, а формирование перечня профессий – в компетенции Минтруда.
Согласно данным МВД, с 2017 по 2023 год возможностью получения гражданства в упрощенном порядке по профессиональному признаку воспользовались менее 1% от всех иностранцев, получивших гражданство России. В апреле 2023 года соответствующая норма была отменена. В декабре 2024 года, по инициативе МВД, в закон «О правовом положении иностранных граждан в России» были внесены изменения, согласно которым иностранные граждане и лица без гражданства с востребованной профессией получили право на оформление вида на жительство в упрощенном порядке.